لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۰

اسرائیل شورای حقوق بشر سازمان ملل را به «تبعیض مداوم» علیه خود متهم کرد


عکس آرشیوی از نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مقر اروپایی آن سازمان در شهر ژنو سوئیس
عکس آرشیوی از نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مقر اروپایی آن سازمان در شهر ژنو سوئیس

اسرائیل روز سه شنبه سازمان ملل متحد را به «تبعیض مداوم» علیه خود در ارتباط با برخورد آن کشور با فلسطینی‌ها متهم کرد و خواستار اصلاحاتی در شورای حقوق بشر آن نهاد بین المللی شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نماینده اسرائیل در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در جلسه شورای حقوق بشر آن سازمان گفت که کشورش همواره در جهت حمایت از حقوق بشر گام برداشته است.

«آویوا راز شچتر» نماینده اسرائیل در سازمان ملل در ژنو گفت، صدور قطعنامه‌های متعدد سیاسی و جانبدارانه نه تنها گواه برخورد غیرمنصفانه با کشور اسرائیل است، بلکه نشان دهنده ناکارآمدی شوراست.

این نهاد حقوق بشری سازمان ملل اخیرا مواضع سختی در قبال اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل در جنگ ۱۹۶۷ و برخورد با فلسطینی‌ها و شهرک‌سازی در آن مناطق اتخاذ کرده است.

این شورا از سال ۲۰۱۳ تا کنون عملکرد اسرائیل را بطور مداوم بررسی کرده و نشست امروز برای نخستین بار پس از شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی پرزیدنت ترامپ برگزار شد.

بیشتر کشورهای جهان شهرک‌سازی های اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطینی در کرانه باختری و اورشلیم را نقض کنوانسیون ژنو و مانعی در تحقق صلح پایدار میان اسرائیل و فلسطینی‌ها می‌دانند.

ایالات متحده پیشتر شورای حقوق بشر را «پر از مخالفان اسرائیل» توصیف کرده و نماینده آمریکا نیز در ماه ژوئن گفت واشنگتن به همین دلیل در مورد مشارکت خود در این شورا تجدیدنظر خواهد کرد.

آمریکا مهر ماه گذشته نیز اعلام کرد به دلیل رویکرد ضداسرائیلی یونسکو در پایان ۲۰۱۸ (زمستان ۱۳۹۷) عضویت خود را در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل به سطح «ناظر» تنزل خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG