لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۴

بازدید نخستین مقام ارشد آمریکایی بعد از پایتختی اورشلیم؛ پنس در کانون اختلاف فلسطینی‌ها


گزارشی از رافائل آرِن در روزنامه تایمز اسرائیل

مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، یکشنبه شب وارد فرودگاه بن گوریون خواهد شد تا نخستین مقام ارشد آمریکایی باشد که از زمان به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسراییل از آن کشور بازدید می کند.

بخش مهم سفر معاون ریاست جمهوری آمریکا به اسرائیل روز سه شنبه در بازدید از «دیوار ندبه» در بخش قدیمی شهر اورشلیم اتفاق خواهد افتاد. بخش عمده ای از جامعه بین المللی این بخش را منطقه اشغال شده فلسطینیان محسوب می کند.

هنوز روشن نیست که آیا مایک پنس در آن جا سخنرانی خواهد کرد یا نه.

معاون رییس جمهوری آمریکا همچنین در پارلمان اسرائیل سخنرانی و از موزه «یادبود هولوکاست» بازدید خواهد کرد.

با توجه به تصمیم فلسطینیان به تحریم تصمیم دولت ترامپ درباره اورشلیم، مایک پنس و هیات ۱۵۰ نفره همراه او به رام الله در کرانه باختری نرفته و با مقام های فلسطینی ملاقات نخواهند کرد.

معاون رییس جمهوری آمریکا پیش از اسرائیل، از مصر و اردن، دو متحد بسیار مهم آمریکا در منطقه، بازدید خواهد کرد. مایک پنس روز شنبه با عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر، و روز یکشنبه با ملک عبدالله، پادشاه اردن، دیدار می کند. هر دو این کشورها تصمیم دولت ترامپ در باره اورشلیم را به انتقاد گرفته اند.

پنس دوشنبه شب در ضیافت شام نخست وزیر اسرائیل شرکت خواهد کرد و سه شنبه صبح به دیدار رییس جمهوری اسراییل می رود.

وزارت خارجه آمریکا سه شنبه اعلام کرد کمک ۶۵ میلیون دلاری ایالات متحده به سازمان ملل متحد برای فلسطینیان را متوقف می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG