لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۸

اسرائیل: اگر با حزب‌الله بجنگیم لبنان را به «عصر حجر» بر‌می‌گردانیم


یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل
یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل

اسرائیل روز سه شنبه، ۱۷ مرداد، در پی چند هفته تنش‌ مرزی با نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در لبنان تهدید کرد در صورت جنگ با گروه حزب‌الله، «لبنان را به عصر حجر باز خواهد گرداند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، یواو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، در بیانیه‌ای گفت: «اشتباه نکنید. ما جنگ نمی‌خواهیم. اما آماده‌ایم تا از غیرنظامیان، سربازان و تمامیت ارضی خود حفاظت کنیم.»

به نوشته رویترز، از زمان آخرین جنگ اسرائیل و حزب‌الله در سال ۲۰۰۶ (۱۳۸۵ هجری شمسی) تاکنون، چنین لفاظی‌هایی از هر دو طرف شنیده شده است، اما پس از بمب‌گذاری کنار جاده‌ای در اسرائیل در ماه مارس، که اسرائیل مسئولیت آن را متوجه نیروهای نفوذی حزب‌الله می داند، این تهدیدها شدت گرفته است.

هرچند، گروه حزب‌الله مسئولیت این بمب‌گذاری را بر عهده نگرفت.

رویارویی غیرنظامیان لبنانی و حداقل یک گروه نزدیک به عوامل حزب‌الله با سربازان اسرائیلی در مرزهای دو کشور طی هفته‌های اخیر گزارش شده است.

این تحولات در حالی است که رونالد مولتری، معاون وزیر دفاع آمریکا در امور اطلاعاتی و امنیتی، طی روزهای گذشته از اسرائیل بازدید کرد.

آقای مولتری و هیات همراه او در سفری چهارروزه با درور شالوم، مدیر سیاسی - نظامی وزارت دفاع، و دیگر مقامات ارشد دفاعی اسرائیل دیدار و درباره «تهدید حزب‌الله لبنان و تلاش‌ها برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در خاورمیانه» گفتگو کردند.

به گزارش وب‌سایت وزارت دفاع آمریکا، تقویت همکاری‌های دوجانبه اطلاعاتی و دفاعی به منظور امنیت بیشتر منطقه نیز از دیگر محورهای این گفتگوها بوده است.

رونالد مولتری و ایال زامیر، مدیرکل وزارت دفاع اسرائیل، نیز بر همکاری موشکی و اطلاعاتی دو کشور تاکید کردند.

معاون وزیر دفاع آمریکا در جریان سفر خود، بر تعهد مشترک دو کشور برای مقابله با تمامی اقدامات بی‌ثبات‌کننده و مخل امنیت منطقه‌ای و همچنین تهدیدها علیه منافع مشترک واشنگتن و اورشلیم تاکید کرد و گفت که دو کشور برای تقویت شراکت دفاعی و اطلاعاتی‌شان تلاش خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG