لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۱

حکیم جفریز در اسرائیل: سرنوشت اصلاحات قضایی، نباید بر حمایت نظامی آمریکا از اسرائیل تاثیر بگذارد 


حکیم جفریز، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا
حکیم جفریز، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا

حکیم جفریز، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان، در اورشلیم گفت: «ایالات متحده نباید اجازه دهد که سرنوشت اصلاحات قضایی، بر حمایت نظامی از اسرائیل تأثیر بگذارد.»

به گزارش تایمز اسرائیل، حکیم جفریز، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان، از «نیاز به اطمینان از حفظ برتری نظامی اسرائیل، بدون در نظر گرفتن سرانجام اصلاحات قضایی در این کشور» سخن گفت.

حکیم جفریز، جنگ داخلی در اسرائیل را با عبارات معتدل‌تری توصیف و استدلال کرد که «هر دو کشور چالش‌های مشابهی در مورد ماهیت دموکراسی‌های خود» دارند.

این رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان در ادامه افزود: «پیوندهایی که ما را در چارچوب دموکراسی به هم متصل می‌سازند، پیوندهای قدرتمندی هستند. در زمانی که هر دو کشور با نگرانی از تضعیف ساختار دموکراسی مواجه هستند، مهم است که هر دو با تقویت و حمایت از دموکراسی و نه تضعیف آن، از این دوره زمانی بیرون بیاییم.»

جفریز و استنی هویر، رهبر پیشین اکثریت مجلس نمایندگان، به همراه استنی هویر، نماینده کنگره، ریاست این هیات ۲۴ نفره از دموکرات‌ها را بر عهده دارند که همچنین قرار است درباره افراطی‌گرایی و توانایی‌های هسته‌ای ایران نیز گفت‌وگو کنند.

اعضای «جناح چپ افراطی» مجلس نمایندگان به تازگی با قطعنامه‌ای به رهبری جمهوری‌خواهان مبنی براینکه «اسرائیل کشوری آپارتاید نیست»، مخالفت کرده‌اند. اما جفریز گفته است که هیچ خطری برای حزبش در رابطه با رویکرد نسبت به «دولت یهود» وجود ندارد.

او تاکید کرد: «حزب دموکرات در مجلس نمایندگان به حمایت از اسرائیل در ارتقای روابط ویژه بین دو کشور و حمایت از حق اسرائیل به عنوان وطن یهودیان و به عنوان یک کشور دموکراتیک یهودی ادامه خواهد داد.»

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده که از حزب دموکرات است، از راه‌حل ایجاد دو کشور برای پایان دادن به منازعه میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها حمایت می‌کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین مخالفت خود را با طرح بنیامین نتانیاهو برای ایجاد تغییرات بدون حمایت گسترده، در سیستم قضایی اسرائیل ابراز کرده است. کاخ سفید بطور علنی از تصویب نخستین بندهای این قانون در ماه ژوئیه ابراز ناراحتی کرد.

ایالات متحده اخیرا از افزایش خشونت‌ها در دولت «راست افراطی» اسرائیل ابراز نگرانی کرده است.

این هیأت پیش از این با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیدار کرد. نتانیاهو در این دیدار خواستار وجود یک «تهدید نظامی معتبر» برای بازداشتن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی شد.

به گفته نتانیاهو، «مهم‌ترین چیز ایجاد یک تهدید نظامی معتبر در مقابل جمهوری اسلامی است. مساله دیگر، استفاده از آن است.»

نخست‌وزیر اسرائیل در ادامه گفت: «ما دنیایی را نمی‌خواهیم که در آن ایران بتواند نیویورک یا واشنگتن یا لس‌آنجلس ... را با استفاده از جنگ‌افزار هسته‌ای تهدید کند.»

او خاطرنشان کرد: «قطعا ما دنیایی نخواهیم داشت که آنها بتوانند اسرائیل، که آن را کشور یک-بمب می‌خوانند، نابود کنند. این یک گفته نفرت‌انگیز است اما نیت آنها را به شما می‌گوید.»

نخست‌وزیر اسرائیل تصریح کرد: «فارغ از هر گونه توافق، با هر آنچه در توان داریم از خود دفاع خواهیم کرد.»

مخالفان اصلاحات در قوه قضاییه اسرائیل به مدت ۳۱ هفته متوالی در سراسر کشور تظاهرات کرده و بزرگ‌ترین تجمعات را در تل‌آویو و اورشلیم برگزار کردند.

XS
SM
MD
LG