لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

وزیر دارایی اسرائیل تأمین اعتبار مالی برای شهرک‌های عرب‌نشین را متوقف کرد


حومه شهر رحات در جنوب اسرائیل. آرشیو
حومه شهر رحات در جنوب اسرائیل. آرشیو

بتسلال اسماتریخ، وزیر دارایی اسرائیل، تأمین اعتبار مالی برای شهرک‌های عرب‌نشین و برنامه‌های آموزشی فلسطینیان در اورشلیم شرقی را متوقف کرده و دلیل این اقدام را افزایش جرایم و نگرانی‌های امنیتی ذکر کرده است.

اسماتریخ که عضو دولت مذهبی-ملی گرای وابسته به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، است روز دوشنبه، ۱۶ مردادماه، گفته بود که اعتبار مالی تأمین شده برای شوراهای شهر محلی اعراب در واقع رشوه سیاسی از جانب هیئت دولت قبلی بود. به گفته او، این پول می تواند در نهایت به دست مجرمان و تروریست ها بیافتد.

گفته های اسماتریخ، رئیس حزب «صهیونیسم مذهبی»، پیرامون فلسطینیان در گذشته محکومیت محافل بین المللی را به دنبال داشته است.

منصور عباس، قانونگذار اسرائیلی و رئیس حزب عرب موسوم به «فهرست متحد عرب»، اسماتریخ را به تبعیض نژادی محکوم کرد. عباس تأکید کرد که شهروندان عرب محق به دریافت آن اعتبار مالی هستند، چرا که هدف از آن بستن شکاف بین جوامع عرب و یهودی بوده است.

یائیر لاپید، نخست وزیر پیشین و رهبر اپوزیسیون اسرائیل، نیز زبان به انتقاد گشوده و گفت اسماتریخ شهروندان عرب را به دلیل عرب بودن مورد سوءاستفاده قرار میدهد.

اعراب حدود یک پنجم از جمعیت اسرائیل را تشکیل میدهند.

اعتبار مالی ویژه ۶۷ شورای محلی اعراب در سال ۲۰۲۲ میلادی تعیین شد و در واقع، به منزله اذعان دولت اسرائیل به سالها عدم تخصیص پول کافی برای جوامع عرب بود.

دانشگاه عبری اورشلیم و ۳ نهاد دیگر پیرامون اقدام وزیر دارایی ابراز شگفتی کرده اند.

XS
SM
MD
LG