لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۱

نتانیاهو بار دیگر خواستار «تهدید نظامی معتبر» در مقابل جمهوری اسلامی شد


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه در دیدار با هیئتی از قانونگذاران دموکرات، بار دیگر خواستار وجود یک «تهدید نظامی معتبر» برای بازداشتن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی شد.

به گفته نتانیاهو، «مهم‌ترین چیز ایجاد یک تهدید نظامی معتبر در مقابل جمهوری اسلامی است. مساله دیگر، استفاده از آن است.»

نخست‌وزیر اسرائیل در ادامه گفت: «ما دنیایی را نمی‌خواهیم که در آن ایران بتواند نیویورک یا واشنگتن یا لس‌آنجلس ... را با استفاده از جنگ‌افزار هسته‌ای تهدید کند.»

او خاطرنشان کرد: «قطعا ما دنیایی نخواهیم داشت که آنها بتوانند اسرائیل، که آن را کشور یک-بمب می‌خوانند، نابود کنند. این یک گفته نفرت‌انگیز است اما نیت آنها را به شما می‌گوید.»

نخست‌وزیر اسرائیل تصریح کرد: «فارغ از هر گونه توافق، با هر آنچه در توان داریم از خود دفاع خواهیم کرد.»

دولتمردان اسرائیلی بارها ضمن مخالفت آشکار با توافق قدرت‌های جهان با جمهوری اسلامی بر سر برنامه هسته‌ای آن تصریح کرده‌اند در راستای دفاع از منافع ملی کشورشان، خود را ملزم به تبعیت از هیچ توافقی نمی‌دانند و در صورت لزوم یکجانبه علیه ایران اقدام خواهند کرد.

۲۴ قانونگذار حزب دموکرات در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا به سرپرستی حکیم جفریز و استنی هویر به منظور دیدار با رهبران اسرائیلی و فلسطینی به منطقه رفته‌اند.

از جمله موضوعات مورد بحث در این سفر، جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به جنگ‌افزار هسته‌ای، راه‌حل تشکیل دو دولت اسرائیل و فلسطین، اصلاحات قضایی پیشنهادی نتانیاهو، و توسعه توافق‌های ابراهیم است.

XS
SM
MD
LG