لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۴

اسرائيل در واکنش به حملات راکتی به «تاسیسات نظامی سوریه» حمله کرد


یک تانک اسرائیلی در بلندی‌های جولان. آرشیو
یک تانک اسرائیلی در بلندی‌های جولان. آرشیو

ارتش اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور روز یکشنبه در پاسخ به شلیک راکت‌هایی که طی شنبه شب به سمت اسرائیل شلیک شد، اهداف نظامی سوریه را هدف قرار داد.

رسانه‌های دولتی سوریه نیز از وقوع انفجارهایی در نزدیکی دمشق، پایتخت سوریه، خبر دادند.

اسرائيل گفت که نیروهایش پس از شلیک شش راکت به سمت بلندی‌های جولان که در کنترل اسرائيل است، به حملات خود به خاک سوریه ادامه دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اسرائیل گفت که حملات توپخانه ای و پهپادی به پرتاب‌گرهای راکت در سوریه اصابت کرد و پس از آن حملات هوایی به تاسیسات ارتش سوریه، سامانه های رادار نظامی و توپخانه سوریه انجام شد.

ارتش اسرائیل گفت کشور سوریه را مسئول تمام فعالیت‌هایی می‌داند که در داخل خاکش رخ می‌دهد و اجازه هیچ گونه تلاشی برای نقض حاکمیت اسرائیل را نخواهد داد.

وزارت دفاع سوریه گفت که پدافند هوایی این کشور به حملات اسرائیل پاسخ داد و تعدادی موشک اسرائیلی را رهگیری کرد. به گفته وزارت دفاع سوریه، تلفات جانی گزارش نشده است و تنها خسارت های مادی بر اثر حملات اسرائيل وارد شد.

به نوشته رویترز، در پی شلیک راکت‌ها به سمت بلندی‌های جولان در شنبه شب، آژیرهای خطر در نزدیکی شهرک‌های بلندی‌های جولان به صدا درآمدند. اما هیچ خسارت یا تلفاتی گزارش نشده است.

به گفته ارتش اسرائيل، تنها سه راکت از این موشک ها وارد قلمرو تحت کنترل اسرائیل شد که دو راکت در مناطق غیر مسکونی سقوط کردند و سومی توسط سامانه های پدافند هوایی رهگیری شد.

اسرائیل بلندی‌های جولان را در سال ۱۹۶۷ در جنگ خاورمیانه تصرف کرد و در سال ۱۹۸۱ آن را ضمیمه خاک خود کرد؛ اقدامی که اکثر کشورهای جهان آن را به رسمیت نمی‌شناسند.

در این حال، شبکه تلویزیونی المیادین لبنان گفت که یک شاخه مسلح گروه جهاد اسلامی که تحت حمایت جمهوری اسلامی است، مسئولیت حملات موشکی را بر عهده گرفته است.

تنش در مناطق مرزی اسرائيل در پی درگیری‌های اخیر میان نیروهای اسرائیل و فلسطینی‌ها افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG