لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۶

دعوت وزیر اسرائیلی از ولیعهد عربستان سعودی برای سفر به این کشور


از راست، «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان و «یسرائیل کاتس» وزیر اطلاعات اسرائیل

«یسرائیل کاتس» وزیر اطلاعات اسرائیل در یک گفتگو، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی را رهبر جهان عرب خوانده و از او دعوت کرده است از اسرئیل دیدارکند.

به گزارش هاآرتص، آقای کاتس روز چهارشنبه از محمد بن سلمان به عنوان رهبری نام برده است که می تواند حامی روند صلح اسرائیل با فلسطینی ها بشود.

هاآرتص روزنامه معتبر اسرائیلی با نقل خبر و اینکه ریاض با اسرائیل مناسبات رسمی دیپلماتیک و سیاسی ندارد، می نویسد وزیر اطلاعات اسرائیل این دعوت را از طریق اینترنت به عمل آورده و گفته است خوشحال می شود از اینکه رهبر سعودی در گفتگوهای صلح مشارکت داشته باشد.

موضع قاطع ولیعهد سعودی در برابر ایران، موجب شده است اسرائیل و آمریکا او را به عنوان شریک مهم خود تلقی کنند.

در رسانه ها در چند سال گذشته گزارش هائی دایر بر دیدار محمد بن سلمان با مقامهای بلند پایه اسرائیلی منتشر کرده اند.

به نوشته هاآرتص، یکی از این دیدارها در سال ۲۰۱۵ در بندر ایلات صورت گرفته و دیدار دیگر در ماه مارس سال جاری در حاشیه کنفرانس سران عرب در اردن بوده است.

علاوه بر این، با هماهنگی اردن، آمریکا و عربستان سعودی، در اتاق جنگ مشترک نیز دیدارهائی منظمی بین مقامهای سعودی و اسرائیل انجام می شود.

ماه گذشته، نشریه ایلاف چاپ عربستان سعودی مصاحبه ای با سرلشگر گادی آیزنکات، رئیس ستاد نیروهای مسلح اسرائیل انجام داد که نخستین از نوع آن در این کشور بشدت محافظه کار عرب بود.

در آن گفتگو، آیزنکات از ایران به عنوان «بزرگ ترین و واقعی ترین تهدید منطقه» نام برد و گفت اسرائیل و ریاض در باره هدف های ایران توافق کامل دارند و اینکه اسرائیل و عربستان سعودی هرگز با یکدیگر نجنگیده اند.

هاآرتص در این مقاله یادآوری می کند که ملک سلمان پادشاه سعودی در نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی دراستانبول با اشاره به تصمیم پرزیدنت ترامپ در باره انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم بر حق فلسطینی ها به اورشلیم شرقی به عنوان پایتخت کشور مستقل خود در آینده تاکید کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG