لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

اشاره وزیر انرژی اسرائیل به روابط این کشور با کشورهای عرب


آقای استاینیتز سالها در کنست اسرائیل، رئیس کمیسیون امنیت ملی و امور خارجی بود.
آقای استاینیتز سالها در کنست اسرائیل، رئیس کمیسیون امنیت ملی و امور خارجی بود.

چند روز بعد از اعلام روابط مقام های امنیتی اسرائیل و عربستان سعودی، جزئیات جدیدی از این ارتباط افشا شده است.

«یووال استاینیتز» وزیر انرژی اسرائیل، اولین مقام ارشد در کابینه آن کشور است که در مصاحبه ای با رادیو ارتش اسرائیل فاش کرد که کشورش از مدتی پیش با عربستان سعودی بر سر نگرانی مشترکی که دو کشور از اقدامات تهران دارند، تماسهای محرمانه ای بر قرار کرده است.

آقای استاینیتز گفت: می توانم برایتان توضیح دهم که ما با بسیاری از کشورهای عرب و مسلمان پیوندهای محرمانه داریم. اغلب هم این طرف مقابل است که می خواهد این روابط محرمانه بماند. ما با علنی کردن آن مشکلی نداریم؛ اما وقتی این پیوند گسترش میابد؛ حال چه با عربستان سعودی باشد، و یا دیگر کشورهای عرب و مسلمان، مسائل مختلفی پدیدار می شود که باید آنرا علنی نکنیم.»

اظهارات آقای استاینیتز در حالی است که پیشتر رئیس ستاد مشترک نیروهای دفاعی اسرائیل در نخستین مصاحبه با یک رسانه سعودی می گوید حاضر است اطلاعات درباره ایران را به اشتراک بگذارد.

موضع رسمی عربستان سعودی در قبال ایجاد روابط رسمی با اسرائیل، عقب نشینی تل آویو از سرزمینهای اشغالی پس از جنگ شش روزه ۱۹۷۶ است.

«گادی ایزنکوت» رئیس ستاد مشترک نیروهای دفاعی اسرائیل روز پنج شنبه در یک مصاحبه بی سابقه با یک رسانه خبری سعودی گفت کشور اسراییل آماده است در تلاش های مشترک با پادشاهی عربستان برای محدود کردن نفوذ ایران در منطقه یافته های اطلاعاتی اش را به اشتراک بگذارد.

به گزارش تایمز اسرائیل، ژنرال آیزنکات به وبسایت خبری «ایلاف» که متعلق به سعودی ها و مقر آن در لندن است می گوید اورشلیم و ریاض در مورد جمهوری اسلامی که او بزرگترین تهدید منطقه می خواند، اتفاق نظر کامل دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG