لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۵

اسرائیل امکان تاسیس کنسولگری برای تشکیلات خودگردان فلسطینی در اورشلیم را رد کرد


دیدار ماه آوریل محمود عباس با محمد بن سلمان
عکس: Saudi Foreign Ministry/Twitter.
دیدار ماه آوریل محمود عباس با محمد بن سلمان عکس: Saudi Foreign Ministry/Twitter.

اسرائیل روز یکشنبه ۲۲ مرداد، امکان تاسیس یک پایگاه دیپلماتیک در اورشلیم برای نماینده عربستان به عنوان سرکنسول تشکیلات خودگردان فلسطینی را رد کرد. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که واشنگتن در تلاش است تا روابط رسمی اسرائیل با ریاض را برقرار کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نایف السدیری، سفیر عربستان در اردن، روز شنبه، ۲۱ مرداد در رام‌الله رونوشت استوارنامه خود را به مجدی الخالدی، مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ تقدیم کرد.

سفارت عربستان با انتشار پستی در شبکه‌های اجتماعی ضمن اعلام این انتصاب نوشت: اکنون «سرکنسول در بیت‌المقدس» از وظایف السدیری است.

الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل به ایستگاه رادیویی اف‌ام۱۰۳ تل‌آویو گفت: «السدیری می‌تواند نماینده‌ای باشد که با نمایندگان تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار کند.»

او همچنین افزود: «اجازه گشایش هیچ نوع نمایندگی دیپلماتیک در اورشلیم را نخواهیم داد.»

خبرگزاری رویترز نوشت، اسرائیل اورشلیم را پایتخت خود می‌داند، وضعیتی که توسط ایالات متحده در زمان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ به رسمیت شناخته شد، اما دیگر قدرت‌های جهانی آن را به رسمیت نشناختند.

مقامات اسرائیلی از فعالیت دیپلماتیک فلسطینیان در این شهر جلوگیری می‌کنند.

دولت راست‌گرای اسرائیل تمایلی به ارائه تسهیلات قابل توجه به فلسطینیان در قالب توافق عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی، ندارد.

ریاض پیش از این، به رسمیت شناختن اسرائیل را به رسیدگی به هدف فلسطینی‌ها برای تشکیل دولت مشروط کرده بود. از جمله چالش‌های پیش روی این هدف، شکاف بین دولت فلسطینی مورد حمایت بین‌المللی و رقیب مسلح اسلام‌گرای آن حماس است.

XS
SM
MD
LG