لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۳

ممنوعیت «باربی» در برخی کشورهای اسلامی؛ هنردوستان برای دیدن فیلم‌ به عربستان می‌روند


تبلیغات فیلم باربی در اولین نمایش فیلم در سینماهای ریاض، عربستان سعودی
تبلیغات فیلم باربی در اولین نمایش فیلم در سینماهای ریاض، عربستان سعودی

به دنبال ممنوعیت فیلم «باربی» در برخی کشورهای اسلامی، هنردوستان در برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای تماشای این فیلم به عربستان سعودی می‌روند.

به گزارش «هالیوود رپورتر»، در شرایطی‌ که کمتر از ده سال پیش، شهروندان عربستان سعودی باید برای تماشای فیلم‌های سینمایی به کشورهای همسایه سفر می‌کردند، حالا این روند معکوس شده است.

تغییرات اجتماعی گسترده، ساخت تعداد زیاد مجموعه سینمایی مدرن، و سانسور نسبتا ملایم آثار هالیوودی از سوی مقامات سعودی باعث شده است تا این کشور پذیرای گردشگرانی باشد که امکان تماشای فیلم‌هایی مانند باربی را در کشورهای خود ندارند.

عبدالله العیاف، کارگردان عربستانی در فیلم مستند خود با عنوان «سینما ۵۰۰ کیلومتر» که در سال ۲۰۰۶ ساخته شد، ماجرای شهروندان عربستانی را به تصور کشید که با سفر به کشورهای همسایه به سینما می‌رفتند. در این فیلم، مدیر یک سالن سینما در بحرین مدعی بود که ۹۰ درصد مشتریانش از عربستان سعودی هستند.

بر اساس آمار مقامات سعودی، در تابستان ۲۰۱۰ میلادی، حدود ۲۳۰ هزار شهروند عربستانی برای تماشای فیلم به امارات متحده عربی سفر کردند. اما اکنون به واسطه لغو ممنوعیت فعالیت سینماها در عربستان سعودی که در سال ۲۰۱۷ میلادی تصویب شد، این کشور یه یکی از مهمترین بازارهای سینمایی در خاورمیانه و جهان تبدیل شده است.

به این ترتیب، نه تنها شهروندان عربستانی از امکان تماشای فیلم‌های بزرگ هالیوودی برخوردار هستند، بلکه در یک تحول بزرگ فرهنگی و تاریخی، پذیرای هنردوستان کشورهای همسایه هستند که به خاک این کشور سفر می‌کنند.

تبلیغات فیلم باربی در اولین نمایش فیلم در سینماهای ریاض، عربستان سعودی
تبلیغات فیلم باربی در اولین نمایش فیلم در سینماهای ریاض، عربستان سعودی

در روزهای اخیر، کویت اکران فیلم باربی را به دلیل ترویج «ایده‌ها و باورهایی که با جامعه و نظم عمومی بیگانه است» در این کشور ممنوع کرد، و به نظر می‌رسد که لبنان نیز به این اثر، به دلیل «ترویج همجنس‌گرایی» و «مغایرت با ارزش‌های اعتقادی و اخلاقی» مجوز اکران نخواهد داد.

این در شرایطی است که باربی از روز پنجشنبه دهم اوت، در عربستان سعودی به نمایش درآمده است و به دلیل استقبال گسترده، برخی سینماها مجبور به افزودن سانس‌های اضافی به برنامه‌های اکران خود شده‌اند.

وبلاگ‌های سینمایی در کویت و برخی کشورهای اسلامی دیگر، اطلاعات کاملی را درباره چگونگی تماشای باربی در شهرهای مختلف عربستان منتشر کرده‌اند. آنها یادآور می‌شوند که هنگام ورود به این کشور، روادید آنها به سادگی از سوی مقامات سعودی صادر می‌شود.

این سفر تفریحی برای شهروندان کویتی، از طریق زمینی، دو تا سه ساعت طول می‌کشد که شاید کمی دشوار باشد ولی گزینه مناسبی برای هنردوستانی است که نمی‌توانند باربی را در کویت تماشا کنند.

مارگو رابی در نقش باربی
مارگو رابی در نقش باربی

فیلم باربی با بازی مارگو رابی و رایان گاسلینگ در نقش باربی و کن، از هنگام آغاز اکران جهانی خود در ۲۱ ژوئیه بیش از یک میلیارد دلار در سراسر جهان فروخته است و محبوبیت زیادی دارد.

در خارمیانه محافظه‌کار که محدویت‌های زیادی برای شهروندان کشورها وجود دارد، امروز عربستان سعودی مقصد جذابی برای سفرهای گردشگری است، و توریست‌ها می‌توانند از تماشای مسابقات ورزشی، فیلم‌‌های سینمایی، و کنسرت‌های موسیقی لذت ببرند.

XS
SM
MD
LG