لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

جان کری برای ملاقات با مقامات اسرائیلی و فلسطینی به خاورمیانه می رود


وزير امور خارجه آمريکا روز یکشنبه اعلام کرد برای کمک به کاهش بحران موجود ميان اسرائيل و فلسطينی ها اين هفته با رهبران دو طرف بنيامين نتانياهو و محمود عباس ديدار خواهد کرد.

اين نخستين بار است که خبر ديدار جان کری وزير خارجه آمريکا با نخست وزير اسرائيل و رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی از پيش تأييد می شود.

آقای کری تاريخ و محل دقيق ديدار اين هفته خود با رهبران اسرائيل و فلسطينی ها را مشخص نکرده اما منابع آگاه آمريکایی می گويند محل ديدار آنها احتمالا آلمان و تاريخ آن پنجشنبه پیش رو است. آقای کری می گويد هدف اصلی او در اين ديدار کمک به کاهش بحران موجود ميان اسرائیل و فلسطینی هاست، بحرانی که در هفته های اخير با کشته و زخمی شدن دهها تن از سوی دو طرف همراه بوده است.

مقامات آمریکایی می‌گویند کری همچنين قرار است اين هفته با ملک عبدالله، پادشاه اردن نيز ديدار کند.

تعليق مذاکرات دفاعی آمريکا و اسرائيل نیز روز یکشنبه با سفر ژنرال جوزف دانفورد به تل‌آویو رسما به پایان رسید و گفت‌وگوها از سر گرفته شد. این اولین سفر خارجی دانفورد در مقام رئيس جديد ستاد مشترک ارتش آمريکا است.

گفته می شود هدف ديدار او ازسرگيری مذاکرات دفاعی و تأکيد مجدد بر تعهد ايالات متحده به اسرائيل است. ژنرال دانفورد در اين سفر با ژنرال گادی آيزنکوت، فرمانده ستاد کل نيروهای مسلح اسرائيل ديدار می کند.

يکی از فرماندهان نيروی دريايی اسرائيل می گويد رئيس ستاد مشترک آمريکا در جريان اين ديدار با نظاميان اسرائيل تحولات منطقه را مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد داد.

مذاکرات دو طرف در زمينه دريافت يک بستۀ ده سالۀ کمک آمريکا به اسرائيل است که به دلیل اعتراض بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل به توافقنامه هسته ای ايران به حال تعليق در آمد. این بسته علاوه بر کمک های سه ميليارد دلاری است که در حال حاضر آمريکا هر سال در اختيار اسرائيل می گذارد

سفير اسرائيل در آمريکا در حاشيه اين خبر در صفحۀ فيس بوک خود نوشته "اکنون با توجه به موافقت آمريکا و پنج طرف ديگر مذاکره با ايران در مورد فعاليت‌های هسته ای ايران، اسرائيل هم بايد بپذيرد با قبول موضع آمريکا در فکر چگونگی مواجهه با خطراتی باشد که در آينده ممکن است از جانب ايران متوجه منطقه شود."

سفير اسرائيل در آمريکا افزوده سفر ژنرال دانفورد در واقع پيش درآمد و همچنين زمينه ساز ديدار ماه آيندۀ بنيامين نتانياهو و موشه يعلون، نخست وزير و وزير دفاع اسرائيل به واشنگتن و ديدارشان با رئيس جمهوری آمريکا در کاخ سفيد است. اين ديدار قرار است در روز ۱۸ آبان صورت بگيرد.

سفير اسرائيل می گويد، تل آویو اميدوار است اين مذاکرات به يک توافق بلند مدت بيانجامد و بنيۀ دفاعی اسرائيل را به اندازه‌ای تقويت کند که در مقابل هر گونه خطری قادر باشد به تنهايی از خود دفاع کند و به چالش هايی که در حال حاضر اسرائيل در منطقه با آنها دست به گريبان است، پايان دهد.

XS
SM
MD
LG