لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

معبد یوسف پیامبر به آتش کشیده شد


صدها فلسطینی پنجشنبه شب وارد معبد یوسف پیامبر در کرانه باختری رود اردن شدند، آن را به آتش کشیدند و خسارات سنگینی به زیارتگاه یهودیان وارد آوردند.

مقامات اسرائیل این خشونت شبانه را عملی "نفرت انگیز" نامیدند. این رویداد همزمان با فراخوانی برای برپا کردن "روز خشم" در منطقه روی داد و امکان افزایش تنش هایی که تاکنون به مرگ دستکم ۴۰ تن در دو هفته گذشته منجر شده را بیشتر شد.

مقامات امنیتی قول دادند عاملان حمله به این معبد را که گفته می شود بقایای جسد یوسف پیامبر در آن قرار دارد، پیدا کنند.

سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل گفت "آتش زدن معبد یوسف و بی احترامی به آن نقض آشکار ارزش اساسی آزادی مذهب و عبادت است. نیروهای دفاعی برای یافتن و مجازات عاملان این عمل نفرت انگیز، و باز گرداندن معبد به شکل قبلی و مسلم ساختن بازگشت آزادی عبادت و زیارت به آن، از هیچ اقدامی فروگذار نخواهند کرد."

تیم های آتش نشانی فلسطینی حریق را خاموش کردند.

خبرگزاری فلسطینی وقا روز جمعه گزارش داد محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی حادثه را محکوم کرد و کمیته ای برای تحقیق تشکیل داد. او همچنین دستور داد معبد بی درنگ تعمیر شود.

جناح فتح، حماس و جهاد اسلامی مردم را به برپایی "روز خشم" در منطقه در پی برگزاری نماز حمعه در مساجد فرا خواندند.

به گفته سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل، مردی که خود را یک خبرنگار-عکاس نشان می داد، یک سرباز اسرائیلی درمحله یهودی نشین در شهر هبرون در کرانه باختری را با چاقو مجروح کرد. سربازان دیگر او را هدف گلوله قرار دادند و کشتند.

XS
SM
MD
LG