لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

اسرائیل به‌دنبال کمک به تامین گاز اروپا است


تصویری از پرچم‌های اسرائیل و اتحادیه اروپا
تصویری از پرچم‌های اسرائیل و اتحادیه اروپا

اسرائیل در حال افزایش تولید گاز طبیعی خود از دریای مدیترانه است و قصد دارد در ماه‌های آینده به توافقی با اروپا جهت تامین گاز این قاره دست یابد.

مقامات بخش صنعت اسرائیل می‌گویند این کشور با گسترش پروژه‌های فعلی و میادین جدید، ظرفیت تولید ٢٠ میلیارد متر مکعبی کنونی خود را طی چند سال آینده به ۴۰ میلیارد متر مکعب افزایش می‌دهد.

اسرائیل در حال حاضر گاز مورد نیاز داخلی خود را تامین می‌کند و از طریق شبکه‌ای محلی از خطوط، به مصر و اردن نیز گاز صادر می‌کند. عمده افزایش تولید اسرائیل قرار است به اروپا اختصاص داده شود.

به گفته مدیرکل وزارت انرژی اسرائیل، این کشور امیدوار است از طریق یک فرایند کاری نسبتا سریع و طی تابستان جاری، با اروپا به یک توافق درباره چارچوب همکاری‌ها در بخش انرژی دست یابد.

مسیر انتقال به اروپا

انتخاب مسیر انتقال گاز اسرائیل به اروپا چالشی است که مستلزم در نظر گرفتن شرایط سیاسی منطقه است. یکی از گزینه‌های عملی کردن این کار، صادرات گاز به کارخانه‌های مایع‌سازی در مصر و سپس انتقال آن از طریق لوله‌هایی است که در مراحل مختلف برنامه‌ریزی هستند.

ایجاد یک تاسیسات گاز طبیعی شناور نیز که در حال بحث است، امکان ارسال مستقیم محموله‌ها به اروپا از طریق اسرائیل را فراهم می‌کند.

پروژه خط لوله پیشنهادی مدیترانه شرقی که میدان‌های گازی مدیترانه را مستقیما به اروپا متصل خواهد کرد و همچنین خط لوله کوتاه‌تر از طریق ترکیه به اروپا، دیگر گزینه‌های موجود هستند.

یک تحلیل‌گر بخش گاز در گزارشی به وزارت خارجه اسرائیل و پارلمان اروپا عنوان کرده مصر سریع‌ترین مسیر انتقال گاز به اروپا است. این در حالی است که احداث یک خط لوله مستقیم جهت انتقال گاز زمان بیشتری می‌طلبد اما برای اروپاییان مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود.

اسرائیل، مصر، و قبرس توافق‌نامه‌ای جهت ایجاد یک کابل برق زیرآبی که شبکه‌های برق آنها را به هم متصل می‌کند و برق پشتیبان در مواقع اضطراری ارائه می‌دهد، امضا کرده‌اند.

تهاجم پوتین به اوکراین اروپا را بر آن داشته به دنبال توقف واردات گاز طبیعی از روسیه باشد که در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از نیازهای این قاره را تامین می‌کند.

واردات گاز از اسرائیل و نیز ایالات متحده و قطر به اروپا کمک خواهد کرد منابع تامین گاز خود را تنوع ببخشد.

XS
SM
MD
LG