لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۷

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد اسرائيل شد


رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی - آرشیو
رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی - آرشیو

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز پنجشنبه وارد اسرائیل شد.

دفتر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل، ورود آقای گروسی را روز پنجشنبه اعلام کرد. طبق بیانیه این دفتر، قرار است رافائل گروسی با نخست وزیر اسرائيل دیدار و گفت‌و‌گو کند.

در این بیانیه به جزئیات بیشتری اشاره نشده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی، بازوی امور هسته‌ای سازمان ملل متحد، درنظارت بر برنامه هسته‌ای ایران نقشی اساسی دارد. اسرائیل نگران برنامه هسته‌ای ایران است. نخست وزیر اسرائيل چند روز پیش از این ایران را متهم کرد که گزارش‌های داخلی ناظر هسته‌ای سازمان ملل متحد را به قصد فریب دادن آژانس در گذشته ربوده است.

باور گسترده بر این است که اسرائيل تنها کشور دارنده تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه است. اورشلیم این موضوع را رد و یا تایید نکرده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی اخیرا اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به بیش از ۱۸ برابر سطح مجاز توافق شده در برجام رسیده است.

رویترز روز چهارشنبه ۱۱ خرداد گزارش داد پیشنویس یک قطعنامه نشان می‌دهد که آمریکا، فرانسه، بریتانیا، و آلمان می‌خواهند که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جمهوری اسلامی ایران را برای عدم پاسخگویی به پرسش‌های باقی‌مانده در خصوص ذرات اورانیوم کشف شده در تأسیسات از پیش اعلام نشده، تقبیح کند.

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است چگونگی پیشرفت مذاکرات درباره موضوعات باقی‌مانده با ایران را در تاریخ ۶ ژوئن، به شورای حکام ۳۵ عضوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش دهد.

XS
SM
MD
LG