لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

نخست وزیر اسرائیل برای دومین بار بازجویی شد


این دومین بازجویی از آقای نتانیاهو در هفته های اخیر است.
این دومین بازجویی از آقای نتانیاهو در هفته های اخیر است.

پلیس اسرائیل روز دوشنبه بنیامین نتانیاهو را در ارتباط با اتهام فساد در انجام قرارداد با بزرگترین شرکت مخابراتی این کشور دورباره مورد بازجویی قرار داد.

رادیو اسرائیل که این خبر را منتشر کرده، اضافه می کند که این بازجویی برای یکی از سه مورد اتهام فساد به نخست وزیر اسرائیل است که بر آینده سیاسی او سایه افکنده است.

این دومین بار است که آقای نتانیاهو در ارتباط با فساد مورد بازجویی قرار می گیرد. او متهم است که مقرراتی به سود شرکت مخابراتی «بیزک» در اسرائیل وضع کرده و در ازای آن، شرکت نیز از رسانه های زیر کنترل خود به نفع آقای نتانیاهو اخباری منتشر کرده است.

هم نخست وزیر و هم شرکت بیزک هر نوع تخلف در این باره را تکذیب کرده اند.

رسانه ها ی اسرائیل خبر داده اند که علاوه بر بنیامین نتانیاهو، همسر و پسر وی نیز در ارتباط با فساد در قرارداد شرکت بیزک بازجویی می شوند.

دو تن از نزدیکان مورد اعتماد پیشین نخست وزیر- شولومو فیلبر مدیرکل پیشین وزارت مخابرات اسرائیل ، و نیز سخنگوی پیشین نخست وزیر- نیز برای ادای شهادت در مورد اتهام ها اعلام آمادگی کرده اند.

پلیس پیشتر بنیامین نتانیاهو را در اتهام با دو مورد گرفتن رشوه، بازجویی کرده بود که نتیجه آن طی چند ماه آینده از سوی دادستان کل کشور اعلام خواهد شد.

در مورد نخست که از آن با عنوان «پرونده ۱۰۰۰» نام برده می شود نخست وزیر متهم است که از یک بازرگان ثروتمند ۳۰۰ هزار دلار رشوه گرفته است.

در مورد دوم _ «پرونده ۲۰۰۰»، نخست وزیر متهم است که در ازای محدویت ایجاد کردن برای یک روزنامه رقیب، ازپرتیراژترین روزنامه اسرائیل، پوشش خبری مساعد گرفته است.

تاکنون احزاب متحد در کابینه نتانیاهو در کنار او ایستاده اند و می گویند تا زمان اعلام نظر دادستان کل منتظر خواهند ماند. بنا به تازه ترین نظرسنجی ها نیمی از مردم اسرائیل معتقدند که نخست وزیر به خاطر این اتهام ها باید کناره گیری کند.

پیش از این یک رئیس جمهوری و یک نخست وزیر اسرائیل به جرم مسائل مالی و اخلاقی بازداشت و زندانی شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG