لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

تایمز اسرائیل: حماس برای مقابله با طرح صلح ترامپ، با حزب الله و ایران متحد می‌شود


هرچند میانه روهای فلسطینی مثل رامی حمدالله، نخست وزیر فلسطین ها سعی در مذاکره دارند اما گروه های مثل حماس که با ایران مرتبط هستند، مخالفند.
هرچند میانه روهای فلسطینی مثل رامی حمدالله، نخست وزیر فلسطین ها سعی در مذاکره دارند اما گروه های مثل حماس که با ایران مرتبط هستند، مخالفند.

گروه تندرو اسلامگرای حماس که کنترل غزه را در دست دارد، پیش از انتشار طرح صلح ترامپ برای فلسطینی ها با اسرائیل، می گوید این خطرناک ترین تهدید در تاریخ کشمکش های خاورمیانه است و در تلاش است با جلب حمایت روسیه و چین وکسب متحدان منطقه از جمله ایران و حزب الله لبنان این طرح را در نطفه خفه کند.

روزنامه تایمز اسرائیل، به نقل از یک منبع در غزه می نویسد «حماس در تلاش برای ایجاد یک اتحاد عرب-فلسطینی- اسلامی با هدف مقابله با طرح صلح ترامپ است، طرحی که هنوز اعلام نشده است. گفتگوها با ایران و حزب الله مدتهاست آغاز شده است.»

روزنامه الحیات چاپ لندن به نقل از یک منبع در غزه می نویسد گفتگوهای ایران- حماس و حزب الله، گروه دست نشانده ایران،حول این محور دور می زند که طرح صلح ترامپ که از آن با عنوان «توافق قرن» نام برده می شود، «خطرناک ترین طرح» در تاریخ کشمکش های اعراب- اسرائیل است.

این منبع گفته است تحولات منطقه موجب شده حماس، ایران، حزب الله و نهضت فلسطینی، با خطرات بزرگ روبرو شوند.

هنوز روشن نیست این سه محور چگونه می خواهند با طرح صلحی که هنوز اعلام نشده مخالفت کنند.

گروه تروریستی حماس که به دلیل برهم زدن طرح وحدت با تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس، در انزوای کامل قرار گرفته است با این تلاشها می خواهد از انزوا بیرون آید.

«موسى أبو مرزوق» از رهبران حماس اخیرا رابطه با تهران را عالی توصیف کرده و «اسامه حمدان» وزیر خارجه حماس از وارد شدن رابطه گروه با ایران به مرحله تازه خبر داده و گفته است رابطه دوطرف از هر زمان مستحکم تر است.

حماس به خاطر مخالفت با رژیم اسد و جانبداری از مخالفان رژیم در جنگ داخلی سوریه از ایران فاصله گرفته بود. نزدیکی حماس با ایران موجب تنش هرچه بیشتر این گروه با تشکیلات خود گردان خواهد شد.

محمود عباس پیشتر ایران را به خاطر حمایت از حماس به مداخله در امور داخلی فلسطینی ها متهم کرده است.

تایمز اسرائیل ضمن گزارش دیدار سال گذشته صالح العروری معاون رئیس دفتر سیاسی حماس در تهران با حسین امیرعبداللهیان مقام ایرانی، می نویسد این مقام ارشد تروریستی فلسطینی اعلام کرد تهران وعده افزایش کمک های مالی و حمایت هرچه بیشتر از حماس را داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG