لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۶

بنیامین نتانیاهو: اگر توافق اتمی با ایران اصلاح نشود خاورمیانه با خطر«مسابقه تسلیحات اتمی» روبرو خواهد شد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که اگر توافق اتمی با ایران به صورت زیر بنایی اصلاح نشود، خاورمیانه با خطر «مسابقه تسلیحات اتمی» روبرو خواهد شد.

آقای نتانیاهو در سخنان روز یکشنبه ۲۰ اسفند خود همچنین گفت که بخش عمده گفتگوهای او در سفر اخیر به آمریکا در مورد جمهوری اسلامی ایران بوده است.

نخست وزیر اسرائیل گفت که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه نیت واقعی خود در مورد اسرائیل را پنهان نکرده است.

او گفت: «تقریبا هر روز ایران نیت خود برای نابودی کشور اسرائیل را اعلام می‌کند، اما ما اجازه چنین کاری را نمی‌دهیم. در گفتگوهایم در سفر هفته گذشته به آمریکا که عمدتاً بر جمهوری اسلامی ایران متمرکز بود گفتم که توافق اتمی با ایران خطر تسلیح خاورمیانه به زرادخانه اتمی را در بردارد. بیشتر کشورهای خاورمیانه می‌گویند چون به ایران اجازه غنی کردن اورانیوم داده شده بنابراین آن کشورها نیز می‌توانند این کار را انجام دهند. لذا برجام یا باید لغو، یا از پایه درست شود.»

اواسط هفته گذشته، مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا با شرکت در کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل موسوم به ایپک، بار دیگر اولتیماتوم واشنگتن در مورد برجام را تکرار کرد.

او گفت: «درصورتی که برجام طی ماههای آتی اصلاح نشود، آمریکا فورا از توافق اتمی با ایران خارج می شود.»

آقای نتانیاهو و همسرش پنجشنبه هفته گذشته از نمایشگاه تاریخ حضور سه هزار ساله یهودیان در اورشلیم که در بنای سازمان ملل متحد در نیویورک تشکیل شده بود، بازدید کردند و نخست وزیر اسرائیل نیز بار دیگر بر دشمنی رژیم جمهوری اسلامی ایران با موجودیت کشورش تاکید کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG