لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۵

دو پیام اصلی نتانیاهو از دید رسانه‌های اسرائیلی: توقف ایران و قطع حمایت از عملیات چریکی فلسطینی


رسانه های گروهی در اسرائیل به سخنرانی بنیامین نتانیاهو در همایش سالیانه ایپک در واشنگتن توجه زیادی نشان دادند و شماری از رادیوها و تلویزیون ها آن را به صورت مستقیم پخش کردند و پس از پایان سخنرانی، تحلیلگران درباره مفاهیم آن به ارزیابی پرداختند.

این تحلیلگران در مجموع گفتند که سخنرانی بسیار خوب بود و نتانیاهو که از دیدار روز پیش از آن با پرزیدنت ترامپ بسیار دلگرم شده، با اطمینان و قاطعیت بیشتری سخن می گفت.

مفسر شبکه اول تلویزیونی اسرائیل گفت که نتانیاهو استاد سخن است و مطالبی که عرضه کرد و شیوه ای که به کار برد، کاملا مناسب شنوندگانی بود که اکثر آن ها یهودیان دوستدار اسرائیل بودند که از راه های دور به واشنگتن آمده بودند تا سخنان امیدوار کننده ای از زبان نخست وزیر اسرائیل بشنوند.

کارشناسان شبکه ده تلویزیون نیز گفتند که این سخنرانی، در واقع یک نمایش خوب بود که در آن نتانیاهو از دستاوردهای اسرائیل سخن گفت و در مقابل، بر کینه توزی های رژیم ایران تاکید گذاشت و عملا «نور» (اسرائیل) را در برابر «ظلمت» (جمهوری اسلامی ایران) قرار داد.

در عناوین خبری که رسانه های اسرائیلی برای سخنرانی نتانیاهو برگزیدند، روی دو موضوع تاکید شده بود. سامانه خبری «ماکو» و چند روزنامه، آن بخش از سخنان نتانیاهو را به صورت عنوان خبر خود انتشار دادند که خطاب به محمود عباس (ملقب به ابومازن) گفت: «از پرداخت مستمری به تروریست های آدمکش فلسطینی دست بردارید».

این خبرگزاری در همین زمینه یادآور شد که برخی نمایندگان پارلمان اسرائیل طرحی ارائه کرده اند که در آن خواسته شده که اسرائیل مبالغی را که حکومت خودگردان فلسطینی به خانواده های زندانیان فلسطینی در زندان های اسرائیل می پردازد، باید از مبلغی که هرماه اسرائیل به حکومت خودگردان منتقل می کند کم کند.

اسرائیل طبق توافق موجود با حکومت خودگردان، گمرکی کالاهای فلسطینی وارداتی و صادراتی از طریق بنادر و فرودگاه های خود را گردآوری می کند و هرماه به فلسطینیان تحویل می دهد.

نتانیاهو در سخنرانی خود گفت که بهتر است محمود عباس به جای پرداخت «نازشست» به فلسطینیان مسلحی که اسرائیلی کشته اند، بودجه خود را در راه تامین رفاه فلسطینیان هزینه کند. نخست وزیر در بخش دیگری از سخنرانی خود تاکید کرد که اسرائیل خود را نسبت به پیشبرد روند صلح متعهد می داند.

روزنامه «معاریو» نیز در همین رابطه نوشت که نتانیاهو خود را به پیشبرد روند صلح پایبند می داند و قاطعان تصمیم دارد با پرزیدنت ترامپ برای پیشبرد آشتی به تلاش مشترک دست بزند.

این روزنامه نوشت که از دیدگاه نخست وزیر، اسرائیل هیچ دوستی بزرگتر از ایالات متحده ندارد و برای ایالات متحده نیز هیچ دوست وفاداری مانند اسرائیل پیدا نمی شود.

معاریو، این نکته از سخنان نتانیاهو را که اسرائیل بااطلاعات امنیتی که قادر است از سراسر جهان گردآوری کند، به تامین امنیت دنیا کمک کرده و توانسته است چندین توطئه تروریستی را به موقع کشف کرده و به آگاهی مقامات امنیتی کشورهای دیگر رسانده و جان مردمانی را نجات داده است.

این روزنامه بخش های دیگری از سخنان نتانیاهو را که همگی ابراز سپاس نسبت به دوستی و همکاری دولت ایالات متحده بود، در گزارش خود بازتاب داد، و از زبان نتانیاهو نوشت: «اسرائیل و ایالات متحده از ارزش های مشابهی دفاع می کنند، همان ارزش هایی که موجب نزدیکی و همگامی بین دو کشور می شود».

وب سایت خبری «والا» در اسرائیل، این بخش از سخنان نتانیاهو را به عنوان تیتر اول خود برگزید که در آن گفت: «ارتباط مستقیمی بین عملیات تروریستی در بروکسل پایتخت بلژیک با ترور در اسرائیل وجود دارد» و بدین سان می خواست بگوید که همه عملیات خرابکاری و آدمکشی در سراسر جهان، از یک آبشخوار تغذیه می شوند. نخست وزیر افزوده گفت: «بهترین شیوه ریشه کن کردن ترور و از میان برداشتن تروریست ها آن است که همگان دست اتحاد بدهند و مشترکا با آن مبارزه کنند».

وب سایت خبری "والا" همچنین این بخش از سخنان نتانیاهو را مورد تاکید قرار داد که گفت: «ایالات متحده وسائل دفاعی مهمی را در اختیار اسرائیل مینهد که به این کشور امکان می دهد از خود دفاع کند» او ابراز امیدواری کرد که قرارداد جدید کمک های امنیتی بین ایالات متحده و اسرائیل بزودی تدوین و امضا شود.

روزنامه انگلیسی زبان جروزالم پست، بیشتر به سخنان نتانیاهو در رابطه با ایران پرداخت و این بخش از اظهارات نخست وزیر اسرائیل را به عنوان تیتر خبری خود برگزید که در آن گفت: « باید (رژیم) ایران را متوقف ساخت، ما باید ایران را متوقف کنیم و ما ایران را متوقف خواهیم کرد». اشاره نتانیاهو به اقدامات نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش نفوذ و رخنه یابی خود در کشورهای همسایه و به ویژه سوریه بود که با اسرائیل هم مرز است.

جروزالم پست در تیتر خبری خود یادآور شد که نتانیاهو دنیای امروز را به «خوب» (اسرائیل)، «بد» (حکومت ایران) و «زیبا» (کشورهایی که همکاری های مسالمت آمیز دارند) تقسیم کرد.

روزنامه «ییسرائل هَیوُم» نیز در تیتر خبری خود، به دو نکته اصلی سخنرانی نتانیاهو پرداخت که از «لزوم مهار کردن برنامه های توسعه طلبانه حکومت ایران» سخن گفت و خطاب به محمود عباس خواستار شد که برای پیشبرد روند صلح، از پرداخت مستمری به خانواده های زندانیان امنیتی فلسطینی و یا خانواده فلسطینی هایی که در جریان عملیات مسلحانه علیه مردم اسرائیل کشته شده اند، دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG