لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۱

درخواست شورای وقف از فلسطینی‌ها برای برگزاری نماز در مسجد الاقصی


در پی تصمیم اسرائیل برای خروج سیستم‌های تجسسی در ورودی‌های حرم شریف، شورای وقف مسجد الاقصی از نمازگزاران فلسطینی خواست روز پنجشنبه نماز را در مسجدالاقصی بخوانند.

تنش بین اسرائیل و فلسطینی‌ها بر سر اداره مسجد الاقصی که اردن را نیز در بر گرفته بود، با دخالت آمریکا فروکش کرده است. با این حال، دو گروه رقیب فتح و حماس در بیانیه های جداگانه از مسلمانان خواستند به اعتراض‌ها علیه اسرائیل ادامه دهند.

مسلمانان فلسطینی ، خارج ساختن سیستم های ردیاب از ورودیه مسجد الاقصی را جشن گرفتند.

محمد حسین مفتی اعظم اورشلیم گفت، گزارش کمیته فنی شورای وقف مسجد الاقصی تایید کرده است که تمامی سیستم های امنیتی در ورودی های مسجدالاقصی برداشته شده است.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ها نیز گفت، نماز امروز در داخل مسجد الاقصی برگزار می شود: «نماز بعد از ظهر امروز در داخل مسجد خوانده می شود و ما به تلاش هایمان ادامه می دهیم، زیرا ماجرا هنوز تمام نشده است. ما اوضاع را از نزدیک دنبال می کنیم.»

عبدالعظیم سلهب رئیس هیات مدیره شورای وقف مسجد الاقصی، این تصمیم اسرائیل را پیروزی برای مسلمانان خواند و گفت «ما گزارش کمیته فنی را دیدیم که تایید کرده است اسرائیل موانعی را که مقابل ورودیه های مسجد الاقصی و راه های منتهی به آن نصب کرده بود، خارج کرده است. ما این را پیروزی برای خودمان می دانیم.»

آقای سلهب همچنین خواست مسلمانان برای نماز، امروز وارد مسجد الاقصی شوند.

اسرائیل در واکنش به کشته شدن دو سرباز اسرائیلی، اقدام به نصب دوربین ها و ردیاب های فلزی کرده بود تا به گفته مقام های اسرائیلی از ورود سلاح به حرم شریف جلوگیری شود.

به گزارش رویترز، یکی از مشاوران بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از دیوید فریدمن سفیر آمریکا در اسرائیل خواسته بود واشنگتن برای رفع تنش کمک کند.

جرد کوشنر مشاور ویژه پرزیدنت ترامپ و جیسون گرین بلات فرستاده ویژه پرزیدنت ترامپ برای کمک به کاهش تنش به منطقه سفر کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG