لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۶

انتصاب لیبرمن و ابراز تردید درباره رویکرد دولت اسرائیل به مذاکرات صلح با فلسطینی‌ها


آویگدور لیبرمن (چپ) وزیر دفاع جدید دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل (راست) - 5 خرداد 1395
آویگدور لیبرمن (چپ) وزیر دفاع جدید دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل (راست) - 5 خرداد 1395

انتصاب آویگدور لیبرمن به سمت وزارت دفاع اسراییل، واکنش برخی از سیاستمداران آن کشور و نیز فلسطینیان را برانگیخته است، که معتقدند با این انتصاب از سرگیری گفت‌وگوهای صلح غیرممکن خواهد بود؛ اما آقای لیبرمن اعلام کرده است که با طرح ایجاد دو کشور مستقل در کنار یکدیگر موافق است.

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه پیشین و ناسیونالیست راستگرای اسراییل، که به تازگی به مقام وزارت دفاع دولت بنیامین نتانیاهو منصوب شده است، روز دوشنبه مراسم سوگند بجا آورد.

وی عضو یک حزب افراطی اسراییل است که بخشی از دولت ائتلافی نخست وزیر اسرائیل بشمار می‌آید و انتصاب او به سمت وزیر دفاع اسراییل، واکنش برخی از سیاستمداران آن کشور را برانگیخته که می‌گویند دولت این کشور به سوی افراط گرایی پیش می‌رود.

این سیاستمداران، که وزیران سابق دفاع اسراییل از جمله آنها هستند، به سابقه آقای لیبرمن اشاره می‌کنند که در گذشته از وجود اقلیت عرب در اسراییل و نیز برنامه پیشنهادی صلح با فلسطینیان، که مورد حمایت آمریکا و بعضی از کشورهای خاورمیانه بوده است، انتقاد کرده بود.

اما این بار آویگدور لیبرمن گفته است که با نظر بنیامین نتانیاهو در زمینه تشکیل دو دولت مستقل در کنار یکدیگر موافق است.

آقای نتانیاهو نیز در مراسم سوگند وزیر جدید دفاع، طی سخنانی بطور تلویحی گفت که انتصاب جدید به منزله پایان فرایند صلح با فلسطینی‌ها نخواهد بود و افزود " تأکید می‌کنم که به برقراری صلح با فلسطینیان و همه همسایگانمان متعهد باقی خواهم ماند. برنامه صلح با اعراب شامل عوامل و عناصر مثبتی خواهد بود که به از سرگیری مذاکرات سازنده با فلسطینیان کمک خواهد کرد. ما مایلیم با کشورهای عربی با هدف دو کشور برای دو ملت در کنار یکدیگر گفت‌وگو کنیم."

از سوی دیگر یووال استاینیتز وزیر امور زیربنایی و انرژی اسراییل نیز گفت "در دنیای عرب و دنیای اسلام رهبران کشورها به درک این نظریه متمایل شده‌اند که اسراییل کشور پراهمیتی است که می‌تواند به نبرد با تروریسم و حفظ ثبات منطقه کمک کند. اگر ما از این فرصت استفاده کنیم و اگر مشروعیت و موجودیت اسراییل مورد قبول قرار گیرد در این صورت ما نیز برای از سرگیری مذاکرات صلح تلاش خواهیم کرد."

اما به رغم اظهارات ملایمی که از جانب دولت راستگرای اسراییل عنوان شده است، سخنگوی فلسطینی‌ها گفت انتصاب آویگدور لیبرمن افراطگرا به سمت وزیر دفاع اسراییل، نشانه "ترکیب افراط گرایی با دیوانگی" است.

XS
SM
MD
LG