لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

وزارت دفاع اسرائیل، شرط لیبرمن برای ائتلاف با دولت نتانیاهو


آویگدور لیبرمن (چپ) رهبر حزب راست افراطی "اسرائیل خانه ما" در کنار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل - آرشیو
آویگدور لیبرمن (چپ) رهبر حزب راست افراطی "اسرائیل خانه ما" در کنار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل - آرشیو

نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه با هدف جذب آویگدور لیبرمن وزیر خارجه پیشین آن کشور به کابینه خود، با این سیاستمدار راست افراطی دیدار کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه سیاسی در اسرائیل نوشت که بنیامین نتانیاهو شرایط آقای لیبرمن برای پذیرش پست وزارت دفاع را پذیرفته است.

نتانیاهو که سال گذشته برای چهارمین دوره به سمت نخست وزیری رسید، از حمایت اکثریت شکننده‌ای در مجلس (کنست) ۱۲۰ نفره اسرائیل برخوردار است و تلاش می‌کند تا هر چه بیشتر بر شمار متحدان سیاسی خود اضافه کند.

در چند روز گذشته این طور به نظر می‌رسید که زمینه برای ائتلاف چپ‌های میانه موسوم به "اتحاد صهیونیست" به رهبری اسحاق هرتزوگ، که ۲۴ کرسی در کنست در اختیار دارند، با حزب محافظه کار لیکود فراهم شده است.

اما در اقدامی غیرمنتظره، آویگدور لیبرمن که رهبری حزب راست افراطی "اسرائیل خانه ما" را بر عهده دارد، روز چهارشنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که آماده گفت‌وگو برای همکاری با دولت بنیامین نتانیاهو است.

آقای لیبرمن، که دو دوره در دولت‌های پیشین نتانیاهو وزیر خارجه بوده و حزب او نیز شش کرسی در کنست دارد، خواستار پست وزارت دفاع و همچنین تصویب قوانین جدید برای مجازات فلسطینی‌هایی است که به اسرائیلی‌ها حمله می‌کنند.

فلسطینی‌ها در ماه‌های اخیر با چاقو و با همچنین با استفاده از خودرو، اقدام به حمله علیه شهروندان اسرائیلی کرده‌اند، که از آن به عنوان "انتفاضه چاقو" یاد می‌شود.

حزب لیکود آقای نتانیاهو، در حال حاضر یک ائتلاف ضعیف ۶۱ عضوی در کنست را دارد؛ به این معنا که خروج هر یک عضو از این ائتلاف شکننده، می‌تواند حامیان او را در مجلس از اکثریت بیاندازد.

XS
SM
MD
LG