لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۰

تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت‌وگوی مستقیم با اسرائیل را رد کرد


رامی حمد‌اﻟله نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی - آرشیو
رامی حمد‌اﻟله نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی - آرشیو

نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی روز سه شنبه پیشنهاد اسرائیل برای گفت‌وگوهای مستقیم، به جای مذاکرات چندجانبه فرانسه را رد کرد و آن را تلاشی برای "خریدن وقت" خواند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رامی حمد‌اﻟله این موضوع را در جریان دیدار با مانوئل والس نخست وزیر فرانسه، که برای پیشبرد نشست صلح خاور میانه در پاریس با مقامات اسرائیلی و فلسطینی دیدار و گفت‌وگو می کند، عنوان کرد.

فلسطینیان، از برپایی نشست صلح در پایتخت فرانسه در روز سوم ماه ژوئن (۱۴ خرداد ماه) استقبال کرده اند. با این حال، اسرائیل همواره گفته است که صلح به جای مجامع بین المللی، فقط می تواند از راه مذاکرات مستقیم برقرار شود.

نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه در دیدار با همتای فرانسوی خود مدعی شد که رهبری فلسطینی از نشست بین المللی پاریس به عنوان "راهی برای پرهیز از مذاکرات مستقیم" با اسرائیل استفاده می کند.

بنیامین نتانیاهو در ادامه گفت "تشکیلات خودگردان فلسطینی ابتکار فرانسه را راهی به سوی مذاکرات نمی بیند، بلکه وسیله ای برای پرهیز از آن تلقی می کند."

آقای نتانیاهو همچنین گفت که مایل است در پاریس یا هر جای دیگر، بدون میانجیگری بین المللی، با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار کند و "هر مساله دشواری روی میز خواهد بود.

نخست وزیر فرانسه هم در این دیدار گفت که از مذاکرات مستقیم استقبال می کند و این پیشنهاد را با فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در میان خواهد گذاشت. مانوئل والس بعد از ظهر سه شنبه به پاریس بازگشت.

نشست بین المللی پاریس ابتدا قرار بود اواخر ماه جاری میلادی (دهم خرداد ماه) برگزار شود، اما از آنجا که جان کری وزیر خارجه ایالات متحده به دلیل مشغله کاری امکان حضور در آن را نداشت، به تعویق افتاد.

از اسرائیلی ها و فلسطینی ها برای شرکت در این نشست دعوت نشده، اما آنها در کنفرانس دیگری که قرار است در پائیز سال جاری برگزار شود، شرکت خواهند کرد. هدف، آغاز دوباره گفت‌وگوهایی است که به ایجاد یک دولت مستقل فلسطینی منجر شود.

با این حال محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از این نشست، که وزیران خارجه ۲۰ کشور جهان، از جمله مصر، عربستان سعودی و اردن در آن حضور خواهند داشت، استقبال کرده است.

XS
SM
MD
LG