لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۷

تداوم اعتصاب غذای زندانیان فلسطینی تنش با اسرائیل را افزایش داده است


یک معترض فلسطینی در رام الله پرچم هایی دارد که عکس «مروان برغوثی» زندانی محکوم به ابد روی آن چاپ شده است.
یک معترض فلسطینی در رام الله پرچم هایی دارد که عکس «مروان برغوثی» زندانی محکوم به ابد روی آن چاپ شده است.

اعتصاب غذای بیش از هزار زندانی فلسطینی در زندان‌های اسرائیل بر سر شرایط نگهداری خود، تبدیل به یک بحث داغ شده است چرا که گفته می‌شود «مروان برغوثی» زندانی سرشناس فلسطینی و رهبر این اعتصاب، بنا به برخی اخبار یا پنهانی اعتصاب غذای خود را شکسته و غذا می‌خورد و یا از سوی اسرائیل مجبور به این کار شده است.

اعتصاب غذای زندانیان در ۱۷ آوریل و با فراخوان «برغوثی» آغاز شد. آنان خواستار شرایط بهتر در زندان هستند و به سیاست بازداشت بدون محاکمه فلسطینی‌ها توسط اسرائیل معترض هستند.

مروان برغوثی رهبر جنبش فتح به جرم قتل اسرائیلی‌ها در انتفاضه دوم در سال ۲۰۰۴ به پنج بار حبس ابد محکوم شده است. به گزارش خبرگزاری رویترز به دنبال این جریان، محبوبیت او در میان فلسطینی‌ها افزایش یافت. نظرسنجی ها حاکی است که بسیاری از فلسطینی‌ها می خواهند که او رئیس‌جمهوری آینده شان باشد.

بسیاری از شش هزار و پانصد زندانی فلسطینی در اسرائیل به اتهام حمله یا طرح حمله علیه اسرائیلی‌ها بازداشت شده‌اند. آنان پیشتر نیز در زندان‌های اسرائیل اعتصاب کرده بودند اما به گزارش رویترز این اعتصاب تابه‌حال بزرگترین است و به دلیل دیدار پیش روی رئیس جمهوری آمریکا از اسرائیل اهمیت بیشتری نیز یافته است. دونالد ترامپ قرار است ۲۲ ماه مه برای اولین بار به عنوان ریاست جمهوری آمریکا به اسرائیل برود.

در اوایل اعتصاب غذای زندانیان سیاسی گروهی از اسرائیلی‌های مقیم شهرک‌های یهودی‌نشین در محوطه پارکینگ یکی از زندان‌ها بساط منقل و کباب برپاکردند. این اقدام از سوی گروه‌های مدافع حقوق فلسطینی‌ها محکوم شد.

اسرائیل می‌گوید این اعتصاب غذا انگیزه سیاسی دارد.

«گیلعاد اردان» وزیر امنیت عمومی اسرائیل برغوثی را به خوردن شکلات و شیرینی در سلول زندان خود متهم کرد و تصاویری از او در حالی که پنهانی در حال خوردن چیزی در سلول است منتشر شد. آقای اردان گفت: «او به مردم فلسطینی دروغ گفته و در اعتصاب غذا نیست. اسرائیل تسلیم فشارهای تروریست‌ها نمی‌شود.»

تصویر فوق از دوربین کارگذاشته شده در سقف سلول برغوثی گرفته شده و به درستی نشان نمی‌دهد که برغوثی ۵۸ ساله در حال خوردن چه چیزی است.

گفته می‌شود که دولت اسرائیل این تصاویر را منتشر ساخته است. اردان در این باره گفت شاید محافظان زندان او را به خوردن ترغیب کرده باشند و از آنجا که او در سلول انفرادی است امکان قاچاق خوراکی به آنجا وجود ندارد.

همسر برغوثی ویدئوی همسرش در حال خوردن را محکوم کرده و گفت این تلاشی برای بی‌اعتبارسازی همسرش است. او گفت تصویر شاید مربوط به سال ۲۰۰۴ باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG