لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۰

بیش از هزار زندانی فلسطینی در زندان اسرائیل اعتصاب غذا کردند


بیش از هزار نفر از زندانیان فلسطینی روز دوشنبه در زندان اسرائیل در اعتراض به شرایط خود دست به اعتصاب غذا زدند. به نوشته نیویورک تایمز این اعتراض بزرگ به فراخوان مروان برغوثی زندانی شناخته شده فلسطینی برگزار شده است.

مقامات اسرائیلی گفته اند که با زندانیان مذاکره نمی کنند. مسئولان زندان های اسرائیل می گویند که اعتصاب غذای آنان غیرقانونی است و با آنان برخورد خواهد شد.

نظرسنجی ها حاکی است که مروان برغوثی ۵۷ ساله محبوبترین گزینه برای جانشینی محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به شمار می رود. او به جرم رهبری انتفاضه دوم و مدیریت حملات علیه اسرائیلی ها به پنج سال حبس محکوم شده است.

اعتصاب غذای زندانیان فلسطینی همزمان با دوره دشواری برای محمود عباس است. چرا که او همزمان پیر و نامحبوب می شود.

اعتراض زندانیان روز شنبه آغاز شد و بسیاری از پنج هزار فلسطینی زندانی در اسرائیل اعلام کردند که دست به اعتصاب غذا می زنند. این اعلان موجب بروز برخی تظاهرات حمایتی در رام الله و جاهای دیگر در کرانه غربی در روز دوشنبه شد.

زندانیان معترض خواستار ملاقات های بیشتر خانوادگی، پایان حبس انفرادی، مراقبت پزشکی بیشتر و دسترسی به تحصیل هستند.

قدوره فارس مدیر باشگاه غیردولتی زندانیان فلسطینی گفته است که زندانیان تا وقتی که خواسته هایشان به انجام نرسد، به اعتصاب غذا ادامه می دهند.

مروان برغوثی عضو حزب فتح به رهبری محمود عباس است و اغلب اعتصاب کنندگان زندانی نیز اعضای فتح هستند. با این وجود گروه رقیب حماس که نوار غزه را در اختیار دارد گفت که از اعتصاب آنان حمایت می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG