لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۰

بازتاب نتيجه انتخابات پارلمانی اسرائيل در رسانه‌های عرب زبان


بنیامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل، پس از کسب پيروزی در انتخابات پارلمانی روز سه شنبه ۱۷ مارس ۲۰۱۵
بنیامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل، پس از کسب پيروزی در انتخابات پارلمانی روز سه شنبه ۱۷ مارس ۲۰۱۵

وبسايت «وای‌نت‌ نيوز» که منعکس کننده اخبار پرخواننده‌ترين وبسايت خبری اسرائيلی به زبان انگليسی است، در مقاله ای با عنوان «جهان عرب پيروزی نتانياهو را به عنوان رای اسرائيل به ادامه اشغال و راديکاليسم می نگرد،» مروری بر رسانه های جهان عرب انداخته است.

روزنامه الاخبار که سخنگو و منتشر کننده نظرات حزب الله لبنان است، روز سه شنبه حتی پيش از آن که سرشماری آرا نشان دهد حزب ليکود با فاصله زيادی از ديگر احزاب رقیب پیش افتاده است، اعلام کرد نتانياهو پيروز اين انتخابات است. اين روزنامه نوشت، «اسرائيل خود را به راديکاليسم چسباند.»

خبر اول سايت خبری مصری اليوم الصبا بامداد روز چهارشنبه این بود: اعلام پيروزی نتانياهو به عنوان ضربه مهلکی بر «اتحاد صهيونيست» آقای هرتزوگ. در اين مقاله از جمله آمده است «کابينه جديد راست افراطی بوده و احزاب مذهبی در آن غلبه خواهند داشت.»

روزنامه اردنی العرب اليوم، سايت خبری العربيه، الجزيره، و روزنامه کويتی الرای، همگی پيروزی حزب ليکود در انتخابات را پوشش دادند. همراه با گزارش پيروزی نتانياهو، رسانه های عرب همچنين بطور گسترده ای در مورد دستاوردهای «فهرست مشترک عرب» گزارش‌هايی منتشر کردند. فهرست مشترک عرب شامل ۴ حزب عرب اسرائيلی است که در انتخابات روز سه شنبه، پس از ليکود و اتحاد صهيونيست، در رده سوم قرار گرفت و۱۳ کرسی پارلمانی را به خود اختصاص داد.

روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن نیز در گزراشی نوشت «اعراب برای نخستين بار، در کنست (پارلمان) اسرائيل، سومين حزب بزرگ هستند.»

الايام، روزنامه تشکيلات خودگردان فلسطينی، روز چهارشنبه کارتونی از يک کبوتر انتشار داد که بر روی صندوق رای نشسته و پاهايش در ظرف آبی قرار دارد که يک شاخه زيتون هم در آن هست. زير کارتون اين جمله به چشم می‌خورد: «پاهايش در آب است.»

سياستمداران و شخصيت‌های عرب نيز نظرات خود را درباره نتيجه اين انتخابات ابراز داشتند. طلال ارسلان، سياستمدار لبنلانی و صدر حزب دموکراتيک لبنان و سخنگوی جناح دروزهای پارلمان اين کشور، «نتايج درخشان بدست آمده توسط اعراب فلسطين ۱۹۴۸ در انتخابات پارلمانی» را به شهروندان عرب اسرائيل تبريک گفت.

او اضافه کرد «اين آغاز يک چرخش تاريخی در منطقه است.» هفته گذشته، وليد جنبلاط، برجسته ترين رهبر دروزهای لبنان، از جامعه دروزاسرائيل خواسته بود که به فهرست مشترک عرب رای بدهند و گفت «اين فرصتی طلايی است که به جامعه عرب اسرائيل قوام خواهد بخشيد.»

محمد البرادعی رئيس پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی، نتيجه انتخابات اسرائیل را توئيت کرد و گفت «نتيجه انتخابات اسرائيل اميدها به صلح و ثبات در خاورميانه را از بين می‌برد. فرآيند کنونی صلح تبديل به توهم می‌شود. چشم‌اندازی تيره و تار و مايوس کننده.» او ادامه داد، «وقتی که اسرائيل به اشغال به عنوان تنها گزينه رای می‌دهد، برای کسانی که دهه‌ها در راه توافق صلح کار کرده اند چه گزينه ديگری باقی می ماند؟»

XS
SM
MD
LG