لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۱

حزب نتانیاهو پیروز انتخابات اسرائیل شد


حزب نتانیاهو پیروز انتخابات اسرائیل شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00

حزب حامی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در انتخابات پارلمانی روز سه شنبه این کشور پیروز شد.

آقای نتانیاهو روز چهارشنبه گفت قصد دارد طی دو یا سه هفته آینده دولت جدید را تشکیل دهد. با این اقدام آقای نتانیاهو برای چهارمین بار نخست وزیر اسرائیل می شود.

او ساعت یک صبح روز چهارشنبه به هوادارانش در تل آویو گفت: «با آنکه احتمالش ضعیف به نظر می رسید، ما پیروزی بزرگی کسب کردیم.»

حزب محافظه کار لیکود توانست ۳۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان اسرائیل را بدست آورد که بیش از سایر احزاب است.

یک بیانیه دفتر آقای نتانیاهو گفت او برای تشکیل یک ائتلاف متشکل از ۶۱ کرسی، با احزاب کوچکتر تماس گرفته است. نخست وزیر اسرائیل برای رهبری کشور به چنین ائتلافی نیاز دارد.

نخست وزیر اسرائیل گفت: «ما با چالش بزرگی روبرو هستیم. من نمی توانم هم اکنون وارد همه جزئیات شوم. ولی می توانم با اطمینان بگویم که ما در برابر چالش های امنیتی و دیپلماتیک قرار گرفته ایم.»

​رقیب اصلی حزب لیکود، ائتلاف اتحاد صهیونیست، ۲۴ کرسی کسب کرد.

اسحاق هرتزوگ، رهبر ائتلاف اتحاد صهیونیست، شکست در انتخابات را پذیرفت و گفت در تماسی تلفنی به نخست وزیر اسرائیل پیروزی حزبش را تبریک گفته است.

هرتزوگ به خبرنگاران گفت حزب او به کار کردن برای مردم به عنوان اپوزیسیون ادامه می دهد.

فهرست متحد عرب که از احزاب عرب اسرائیلی تشکیل شده، توانست پس از حزب لیکود و ائتلاف صهیونیست، بالاترین تعداد کرسی در کنست این کشور را تصاحب کند. به گفته کارشناسان این فهرست می تواند به ائتلاف احزاب چپ میانه برای قدرتنمایی بیشتر در برابر دولت آقای نتانیاهو بپیوندد.

نیویورک تایمز می نویسد دولت جدید اسرائیل احتمالا به طور عمده شامل احزاب جناح راست و مذهبی خواهد بود. چنین ائتلافی به آقای نتانیاهو احتمالا ۶۷ کرسی در کنست، یا پارلمان اسرائیل می دهد.

باروخ داویدی، خبرنگار محلی از تل آویو گفت حامیان احزاب جناح راست از نتیجه انتخابات بسیار خوشحال هستند.

او همچنین در مورد اینکه چرا نظرسنجی های قبلی با نتیجه انتخابات روز سه شنبه همسو نبود گفت نظرسنجی آخری را که چهار روز مانده به انتخابات یک روزنامه معتبر اسرائیلی که مخالف آقای نتانیاهو است، منتشر کرد واکنش و کوشش فراوان طرفداران آقای نتانیاهو را در پی داشت.

باروخ داویدی
لطفأ صبر کنيد
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

در واکنش به نتیجه انتخابات اسرائیل، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران گفت ماهیت احزاب اسرائیلی باهم فرقی ندارند و «همه این احزاب در تجاوز به مردم فلسطین در سطح یکسانی هستند.»

عبدالله عبدالله، یک مقام ارشد فلسطینی نیز از نتیجه انتخابات ابراز ناراحتی کرد.

او گفت: «متاسفانه با این نتیجه حزب لیکود مامور تشکیل دولت خواهد شد و این یعنی ادامه سیاست پیشین. آقای نتانیاهو پیش از شروع انتخابات بسیار واضح گفت که با تشکیل کشور فلسطین مخالف است و وی حتی یک سانتیمتر از سرزمین های اشغالی فلسطینیان عقب نشینی نخواهد کرد. اورشلیم به صورت شهر یکپارچه وپایتخت اسرائیل باقی خواهد ماند، یعنی جلوی تمامی گزینه ها برای مذاکرات صلح گرفته خواهد شد.»

نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه در سخنانی گفت تا زمانی که رهبر اسرائیل است، کشور فلسطینی تشکیل نخواهد شد و حمایت خود را از راه حل تشکیل دو کشور برای رفع درگیری های فلسطینی ها و اسرائیلی ها پس گرفت.

او گفت «به نظرم هر کس خواستار تشکیل کشور فلسطینی باشد، و یا قصد دارد که از سرزمین ها عقب نشینی کند، به سادگی بگویم که می خواهد سرزمینی به تروریست های اسلامگرای رادیکال برای حمله به اسرائیل بدهد. این واقعیتی است که ما طی سال های گذشته بوجود آوردیم. آنهایی که این مساله را نمی فهمند سرشان را زیر برف کرده اند.»

او به حامیان خود هشدار داده بود که مشارکت بالای اعراب در انتخابات اسرائیل، برتری حزب جناح راست را به خطر می اندازد و از حامیان خود خواسته بود به او در انتخابات کمک کنند.

یک مقام دولتی از همسایگان عرب حوزه خلیج فارس ایران که کشورش نگران نهایی شدن توافق اتمی تهران با جامعه جهانی است، پیروزی آقای نتانیاهو را مدیون اصرارش بر هراس امنیتی اسرائیل، بویژه با توجه به گسترش نفوذ منطقه ای ایران دانست. ​

در همین حال جلیل روشندل استاد علوم سیاسی و امنیت بین المللی دانشگاه کارولینای شرقی گفت بنیامین نتانیاهو فکر می کند که کنگره آمریکا از او حمایت خواهد کرد و عمر سیاسی دولت باراک اوباما کمتر از دو سال است.

نظر دو استاد دانشگاه آمریکا و اسرائیل در مورد انتخابات اسرائیل
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:53 0:00

سلی شاهور، استاد مدیر بخش پژوهش های ایران و خلیج فارس در دانشگاه حیفا گفت امید مردم اسرائیل به صلح با فلسطینی ها بیشتر به نا امیدی تبدیل می شود. او گفت به همین دلیل بود که برای اولین بار در انتخابات موضوعات اجتماعی و اقتصادی بر موضوعات امنیتی برتری داشت.

روز چهارشنبه یک کارشناس امور اسرائیل در جلسه ای که در مورد انتخابات اسرائیل در مرکز ویلسون برگزار شد، گفت یهودیانی که در شوروی سابق بزرگ شدند و به اسرائیل مهاجرت کرده اند، خواهان تشکیل یک دولت قوی بوده اند و با آنکه مخالف سیاست های ولادمیر پوتین هستند، اما به شخصیتی شبیه او برای رهبری اسرائیل تمایل دارند.

مئیر جادوانفر، تحلیلگر امور اسرائیل در تل آویو به صدای آمریکا گفت آقای هرتزوگ نتوانست مردم اسرائیل را متقاعد کند که گزینه بهتری برای نخست وزیری است. او گفت اعضای ائتلافی آقای نتانیاهو با فلسطینی ها صلح نمی خواهند اما این را نمی توان در مورد مردم اسرائیل گفت چرا که تعداد زیادی از آنها به حزب لیکود رای ندادند.

نظر دو تحلیلگر درمورد انتخابات اسرائیل
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:08:18 0:00

او همچنین گفت بر اساس نظرسنجی ها در اسرائیل مردم نمی خواهند جمهوری اسلامی به سلاح اتمی مجهز شود اما این بزرگترین مسئله مورد توجه مردم اسرائیل در انتخابات نبود.

XS
SM
MD
LG