لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۳

احداث دیوار امنیتی در مرز اردن؛ اسرائيل با قاچاق سلاح از سوی ایران مقابله می‌کند


یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل (راست) در کنار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور.
یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل (راست) در کنار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور.

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، گفت: این کشور برای جلوگیری از قاچاق سلاح به کرانه باختری رود اردن، دیوار امنیتی در مرز با اردن احداث ‌می‌کند.

آقای گالانت در سخنان خود که روز دوشنبه نهم مرداد، ابراز شد، افزود که جمهوری اسلامی تلاش‌های خود را برای انتقال تسلیحات به شبه‌نظامیان فلسطینی تشدید کرده است.

به گزارش شبکه اسرائیلی آی۲۴، وی گفت: «ما شاهد افزایش مشارکت ایران در تلاش برای انتقال تسلیحات و جمع‌آوری اطلاعات در کرانه باختری هستیم.»

وزیر دفاع اسرائیل همچنین گفت: «ایران و سازمان‌های تروریستی، (مناطق) یهودا و سامره را نقطه ضعف اسرائیل می‌دانند و منابع بسیاری را با هدف هدایت حملات به آن مناطق هدایت می‌کنند.» یهودا و سامره در شرق اسرائيل قرار دارند.

به گزارش آی۲۴، هفته گذشته یک تلاش برای قاچاق اسلحه در مرز اردن خنثی شد.

این شبکه خبری اشاره کرد که انتشار جزئیات بیشتر در این مورد ممنوع اعلام شده است.

بر اساس این گزارش، ایده ایجاد یک دیوار امنیتی در مرز اسرائیل و اردن، مشابه آنچه در مرز با مصر و نوار غزه ساخته شده است، از چند سال قبل مورد بحث قرار دارد. با این حال، این ایده به دلیل مسائل مالی و سایر اولویت‌ها، اجرایی نشده است.

چندی پیش، صدای آمریکا گزارش داده بود که کارشناسان درباره فعالیت‌ها و تغییر استراتژی گر‌‌وه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی در خاورمیانه، هشدار می‌دهند.

جو‌ تروزمن، پژوهشگر اندیشکده فراحزبی «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» که حوزه تخصصی او، به طور ویژه، گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی و حزب‌الله لبنان است، گفت: ۱۹ گروه شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی، در «اطراف مرز‌های اسرائیل» فعالیت دارند.

بر اساس گزارش‌ها، کارشناسان نسبت به تلاش‌ها برای قاچاق سلاح به داخل اسرائيل و همچنین تشدید اقدامات تروریستی در مناطق اطراف کرانه باختری هشدار دادند.

آنها نگران هستند که جمهوری اسلامی، شرایطی مشابه غزه را در کرانه باختری پیاده کند.

جاناتان شانزر، کارشناس دیگر امورخاورمیانه در اندیشکده اف‌دی‌دی و نویسنده کتاب «درگیری ۲۰۲۱ غزه» گفت: استراتژی تازه حماس که نوار غزه را در کنترل دارد، این بوده است که با رهنمودهای ایران، نفوذ خود را در کرانه باختری افزایش دهد.

XS
SM
MD
LG