لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۸

واکنش رسانه‌های اسرائیل به احیای احتمالی برجام: ایران  «در  آستانه هسته‌ای شدن» قرار می‌گیرد


دور هشتم مذاکرات احیای برجام در وین. آرشیو
دور هشتم مذاکرات احیای برجام در وین. آرشیو

روزنامه تایمز اسرائیل روز جمعه ۲۹ بهمن در گزارشی نوشت اسرائیل در حالی که مخالف توافق قدرت‌های جهانی با ایران است، خود را برای چنین توافقی آماده می‌کند.

به نوشته این روزنامه، شبکه تلویزیونی ۱۳ اسرائیل به نقل از مقامات رسمی امنیتی اسرائیل که نامی از آن‌ها نبرد اعلام کرد هرچند به باور اسرائیل توافق اولیه برجام توافق بدی بود، پیوستن دوباره به آن «خیلی بدتر» است و پیشرفت‌هایی که ایران در این مقطع کرده را در برنمی‌گیرد.

بر اساس این گزارش، مقامات اسرائیل با اشاره به پیش‌نویسی که گزارش‌ آن منتشر شده بود گفتند ایران تحت این توافق جدید مجبور به از بین بردن سانتریفوژهای پیشرفته نیست، ایران باید سطح غنی‌سازی را پایین بیاورد ولی از قبل توانایی غنی‌سازی بالاتر را به دست آورده است.

این گزارش می‌گوید ایران باید همچنین از ساخت فلز اورانیوم صرفنظر کند ولی این منابع افزودند این هم موضوعی است که ایران قادر خواهد بود در آینده انجام دهد.

گزارش شبکه تلویزیونی ۱۳ می افزاید به این ترتیب، ایران به کشوری در مرز هسته‌ای شدن خواهد بود. منابع این شبکه تلویزیونی گفتند دولت جو بایدن به اسرائیل گفته دلیل این که ایران در آستانه هسته‌ای شدن قرار گرفته، دولت دونالد ترامپ است که از برجام خارج شد.

یک «دیپلمات آگاه» هم به روزنامه تایمز اسرائیل گفت توافقی که در حال حاضر در مورد آن مذاکره می‌شود، ایران را بین شش ماه یک سال از دستیابی به مواد کافی برای ساخت سلاح هسته‌ای دور می‌کند.

شبکه رسانه‌ای «کان» در گزارشی گفت تنها امید اسرائیل این است که مزایای رفع تحریم‌ها به ایران تدریجی باشد و یک جا اعطا نشود. هرچند مذاکرات هنوز در جریان است ولی شبکه کان می گوید این توافق هفته آینده حاصل می‌شود.

دور هشتم مذاکرات وین در حالی در جریان است که دولت بایدن از آغاز کار، از عزم خود برای بازگشت به این توافق به شرط پیروی تهران از تمام مفاد آن سخن گفته است. جمهوری اسلامی اما می‌گوید تا تحریم‌های هسته‌ای برداشته نشود، تهران به تعهدات خود عمل نخواهد کرد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی که روز پنجشنبه ۲۸ بهمن منتشر کرد، به نقل از دیپلمات‌ها نوشت که توافق میان ایران و آمریکا برای احیای برجام در حال شکل‌گیری است.

XS
SM
MD
LG