لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

سناتور منندز: عدم توافق با ایران بهتر از یک توافق بد است


سناتور باب منندز. آرشیو
سناتور باب منندز. آرشیو

باب منندز، نماینده دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، در گفت‌وگویی با حامیان «کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل»، ایپک، گفت به نظر او عدم توافق با ایران بهتر از یک توافق بد است. او همچنین افزود اگر مذاکرات به توافق منتهی نشود، متحدان اروپایی آمریکا به اجرای تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی تشویق می‌شوند.

سناتور منندز در این گفت‌وگو که روز جمعه ۳۰ بهمن در «جوییش نیوز سیندیکیت» منتشر شد گفت: اگر مذاکرات به توافق منتهی نشود، متحدان اروپایی آمریکا که شاهد بوده‌اند برای بازگشت ایران به توافق هسته‌ای برجام و نظم جهانی تلاش شد ولی ایران به آن عمل نکرد، به اجرای تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی تشویق خواهند شد.

باب منندز که نماینده دموکرات ایالت نیوجرسی در سنا است، در مورد سخنرانی خود در صحن سنا گفت: چالش ایران جدی و فوری است و من می‌خواستم توجه همکارانم را به آن جلب کنم و همچنین پیامی به دولت آمریکا و متحدانمان در خارج که با آن‌ها گفت‌وگوهایی داشته‌ام بفرستم که چه چیزی به عاملی تاثیرگذار تبدیل نخواهد شد و چه چیزهایی است که می‌تواند حمایت جلب کند و چه چیزهایی امکان جذب حمایت ندارد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا «توافقی قوی‌تر و طولانی‌تر» با ایران امکان پذیر است و آیا نرسیدن به توافق بهتر از یک توافق بد است گفت: مشخص نیست که مذاکرات وین به توافق منتهی شود.

سایت خبری اکسیوس هم اخیرا اعلام کرد حدود ۲۰۰ عضو جمهوریخواه کنگره نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نوشته‌ و به او هشدار داده‌اند اگر با ایران بدون تائید کنگره بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی توافق کند، این قرارداد سرانجامی چون برجام خواهد داشت.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفیدروز جمعه در مورد این نامه گفت: «در حالی که من مطمئناً قصد ندارم پیش بینی کنم یا بگویم که در یک دولت جمهوری خواه آینده چه رخ خواهد داد، اما این (مذاکرات) فکر می کنم یادآور مهمی برای همه است، صرف نظر از وابستگی سیاسی که طی چهارسال گذشته که رئیس جمهور سابق از توافق خارج شد، با چه اتفاقاتی مواجه شدیم. ما نظارت و رصد کامل را نسبت به توانایی های هسته ای آنها از دست دادیم، آنها پیشرفت قابل توجهی کردند و ما را در نقطه ای که امروز در آن هستیم قرار دادند ،یعنی موقعیت بسیار دشواری که تلاش داریم از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری کنیم.»

دور هشتم مذاکرات وین در حالی در جریان است که دولت بایدن از آغاز کار، از عزم خود برای بازگشت به این توافق به شرط پیروی تهران از تمام مفاد آن سخن گفته است. جمهوری اسلامی اما می‌گوید تا تحریم‌های هسته‌ای برداشته نشود، تهران به تعهدات خود عمل نخواهد کرد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی که روز پنجشنبه ۲۸ بهمن منتشر کرد، به نقل از دیپلمات‌ها نوشت که توافق میان ایران و آمریکا برای احیای برجام در حال شکل‌گیری است.

XS
SM
MD
LG