لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۹

مشاور سابق نتانیاهو: کار بعدی اسرائیل، اطمینان از اجرای درست توافق اتمی است


مقام سابق دولت اسرائیل: از حالا باید برای اجرای توافق اتمی به آمریکا کمک کنیم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00

مشاور سابق امنیت ملی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، معتقد است که اسرائیل اکنون باید با همکاری با دولت آمریکا از اجرای درست توافق هسته‌ای از سوی ایران اطمینان حاصل کند.

یعقوب امیردور، در گفت و گو با خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت که این توافق به هر حال صورت گرفته و اجرا خواهد شد. او اضافه کرد: "حال اسرائیل باید با همکاری با آمریکا توانایی‌های خود را افزایش دهد و اطمینان حاصل کند که ایران طبق توافق عمل خواهد کرد و مانند گذشته پنهانکاری نخواهد کرد."

مشاور پیشین امنیت ملی نخست وزیر اسرائیل که خود از مخالفان توافق هسته‌ای با ایران بوده است همانند دیگر مقام‌های اسرائیلی به سخنان مقام‌های ایران اعتماد ندارد. او در این باره گفت: "اگر ایران به طور کامل از توافق پیروی کند و ۱۰ تا ۱۵ سال دیگر در موقعیت تولید بمب هسته‌ای نباشد، آنگاه با توجه به ساختار زیربنایی که توافق امکان می‌دهد ایران در آن هنگام داشته باشد می‌تواند تصمیم بگیرد چه می‌خواهد. این، امتحان بزرگ آنهاست."

با وجود این، آقای امیردور این فرجه ۱۰ تا ۱۵ ساله را چندان دلگرم کننده نمی‌داند چرا که به گفته او شعارهای یهودی‌ستیزانه حکومت ایران که از اول انقلاب اسلامی وجود داشته است، همچنان ادامه دارد. او گفت که اگر این دو مساله حل شود، اسرائیل دیگر مشکلی با ایران نخواهد داشت.

او گفت: "ما با یک حکومت معصوم سر و کار نداریم. این حکومتی است که رهبران آن در گذشته و حال به طور واضح نیات خود را درباره از بین بردن اسرائیل بیان کرده و می‌کنند. در واقع مشکل اسرائیل این است نه برنامه هسته‌ای غیرنظامی ایران."

یعقوب امیردور در ادامه گفت و گوی خود با بخش فارسی صدای آمریکا تاکید کرد که در اسرائیل از مردم کوچه و خیابان گرفته تا تصمیم‌گیرندگان سیاسی، هیچکدام با ایران مشکل ندارند، بلکه به گفته او تنش میان ایران و اسرائیل نتیجه عملکرد حاکمان ایران است که گمان می‌کنند سرنوشتشان این است که اسرائیل را نابود کنند.

او گفت: "روزی که در تهران دیگر چنین آرزویی وجود نداشته باشد و تدابیری اجرا نشود که از کشورهای دیگر به اسرائیل حمله شود، روابط ایران و اسرائیل می‌تواند بسیار عالی باشد."

نخست وزیر اسرائیل سرسخت ترین مخالفت توافق اتمی قدرت‌های جهانی و ایران بود. آقای نتانیاهو به دعوت رئیس کنگره آمریکا در این نهاد قانونگذاری ایالات متحده حاضر شد و در نقد مذاکرات هسته‌ای با ایران سخنرانی کرد.

XS
SM
MD
LG