لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۶

نتانیاهو: سخنان خامنه‌ای جای تردید باقی نگذاشت


دیدار بنیامین نتانیاهو با دیوید کامرون در لندن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

دیدار بنیامین نتانیاهو با دیوید کامرون در لندن

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز پنجشنبه با همتای بریتانیایی خود، دیوید کامرون در لندن ملاقات کرد. آقای نتانیاهو اظهارات اخیر آیت‌الله خامنه‌ای را شاهدی برای قصد ایران در نابودی اسرائیل خواند و بر لزوم همکاری بین اروپا و اسرائیل در مقابله با "خطر افراط گرایان اسلامی" تاکید کرد.

نخست وزیر اسرائیل در بدو ورود به بریتانیا گفت که همه کشورهای جهان در مقابله با جنگ افروزی ایران مسئولیت دارند: "خامنه‌ای برای مدافعان توافق هسته‌ای جای شبهه باقی نگذاشته است. او صراحتا گفته است آمریکا شیطان بزرگ است و ایران قصد نابودی اسرائیل را دارد. چنین چیزی صورت نخواهد گرفت. اسرائیل کشور قدرتمندی است و قوی‌تر هم خواهد شد. با این حال نتجیه‌ای که از اظهارات رهبر مستبد ایران گرفته می شود این است که همه کشورها مسئولیت دارند برای توقف تروریسم و تهاجم ایران، که من متاسفم ولی با این توافق بیشتر خواهد شد، همکاری کنند."

آقای نتانیاهو قبل از سفر به بریتانیا با دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا ملاقات کرد و گفت که اسرائیل همانند اروپا، با خطر "افراط گرایی اسلامی" روبرو است و باید برای مقابله با آن متحد شد. آقای نتانیاهو معتقد است اروپا به جای انتقاد از سیاست تل آویو در قبال فلسطینی‌ها، باید با اسرائیل "در مقابله با قرون وسطایی‌گرایی اسلام افراطی" متحد شود.

در همین حال ، بیش از صد هزار نفر در بریتانیا، با امضای عریضه‌ای خواستار بازداشت و محاکمه آقای نتانیاهو برای جنایات جنگی در دوره تنش بین اسرائیل و حماس در نوار غزه در سال گذشته شده‌اند. بریتانیا گفته است رهبرانی که از آن کشور دیدن می کنند مصونیت قانونی دارند؛ ضمن آن که لندن از حق اسرائیل در دفاع از خود در مقابل حملات حماس پشتیبانی می کند.

XS
SM
MD
LG