لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

ابراز نگرانی «عمیق» آمریکا نسبت به گزارش آژانس درباره برنامه هسته‌‌ای ایران


پرچم ایران در مقر سازمان بین المللی انرزی اتمی
پرچم ایران در مقر سازمان بین المللی انرزی اتمی

آمریکا روز چهارشنبه به گزارش‌ها در مورد احتمال برداشتن دو دوربین آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته‌ای ایران واکنش نشان داد و چنین اقدامی را، در صورت تایید صحت آن، «تاسف‌بار و غیرسازنده» خواند.

ایالات متحده و سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه، و آلمان در حال پیشبرد پیش‌نویس یک قطعنامه در شورای حکام آژانس هستند که ایران را از جمله به خاطر عدم همکاری با آژانس تقبیح می‌کند. سی و پنج کشور عضو شورای حکام هستند.

ایالات متحده در نشست شورای حکام پیش از رای‌گیری در مورد این قطعنامه اعلام کرد: «اگر گزارش‌ها مبنی بر قصد ایران برای کاهش شفافیت در واکنش به این قطعنامه درست باشد، بسیار تأسف‌آور است و برای نتیجه دیپلماتیکی که به دنبال آن هستیم، اثری معکوس دارد.»

در این اظهارات همچنین آمده است که «ما به دنبال تشدید تنش (با ایران) برای اهداف سیاسی نیستیم.»

این بیانیه می‌گوید: «ما عمیقاً نگران هستیم که آژانس گزارش داده است که نمی‌تواند صحت یا کامل بودن اظهارات ایران را تأیید کند و در موقعیتی نیست که تضمین دهد برنامه هسته ای ایران منحصراً صلح‌آمیز است.»

روز چهارشنبه سازمان انرژی اتمی ایران در اعلامیه‌ای اطلاع داد که دوربین‌های «فراپادمانی» آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در یک مرکز هسته‌ای خاموش کرده است. بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، می‌گوید: «اقدامات دیگری هم در نظر است.»

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، او گفته است در دوربین‌های فراپادمانی قطع‌شده «اطلاعاتی ضبط می‌شد که بعدا می‌توانست توسط آژانس استفاده شود و ما این اطلاعات را دیگر در اختیار آژانس نمی‌گذاریم و امیدواریم با اقداماتی که انجام می‌شود این‌ها به خودشان بیایند و روش و منش خود را عوض کنند.»

بیانیه سازمان انرژی اتمی ایران که در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران منتشر شده، تأکید کرده است: «فعالیت دستگاه اندازه‌گیری برخط سطح غنا و فلومتر (OLEM)، متعلق به این سازمان بین‌المللی نیز متوقف می‌شود.»

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه گفته بود که ایران به سوالات آژانس در مورد ذرات اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های تورقوزآباد، ورامین، و مریوان پاسخ «قانع‌کننده» نداده و این مسائل همچنان باقی مانده است. این سه سایت از مراکزی هستند که انجام فعالیت هسته‌ای در آن‌ها از سوی ایران به این سازمان گزارش نشده بود.

XS
SM
MD
LG