لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۷

استقبال اسرائیل از قطعنامه شورای حکام


 نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل

قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل که روز چهارشنبه تصویب شد و ایران را به دلیل همکاری نکردن با آژانس در توضیح درباره آثار اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام نشده مورد نکوهش قرار داد، مورد استقبال اسرائیل هم قرار گرفت.

نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای گفت:« این یک قطعنامه مهم است که چهره واقعی ایران را آشکار می‌کند.» او افزود که اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) با هدف جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای با یکدیگر همکاری کردند.

بنت همچنین گفت:«اگر ایران به فعالیتهای خود ادامه دهد، پرونده ایران باید به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع شود.»

گفتنی است روز چهارشنبه اعضای شورای حکام با اکثریت قاطع با صدور قطعنامه‌ای اقدام جمهوری اسلامی ایران در مورد پیدا شدن ذرات اورانیوم در سه سایت از پیش اعلام نشده را مورد انتقاد قرار دادند.

شورای حکام آژانس بین‌المللی بازوی نظارتی سازمان ملل متحد در امور هسته‌ای است که ۳۵ کشور عضو آن به شمار می‌روند.

در این رای‌گیری که پشت درهای بسته انجام شد سی کشور علیه ایران رای دادند و تنها نمایندگان چین و روسیه به نفع ایران رای دادند. سه عضو دیگر نیز به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین گفت که ایران، در راستای برنامه‌ای که مدت‌ها پیش اعلام شده بود، کار نصب سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۶ را در یک بخش زیرزمینی تاسیسات غنی‌سازی در نطنز آغاز کرده است.

XS
SM
MD
LG