لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

قطر و امارات متحده عربی روابط دیپلماتیک خود را از سر می‌گیرند


شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، در دیدار با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی (آرشیو)
شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، در دیدار با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی (آرشیو)

با گذشت بیش از دو سال از پایان تحریم قطر توسط چهار کشور عربی، مقامات از احیای روابط دیپلماتیک قطر و امارات متحده عربی خبر داده‌اند.

یک مقام اماراتی به خبرگزاری رویترز گفته است که از سرگیری روابط دیپلماتیک دو کشور، شامل بازگشایی سفارتخانه‌ها، در حال انجام است.

دفتر رسانه‌های بین‌المللی قطر نیز در بیانیه‌ای تأیید کرد که اقدام برای بازگشایی سفارت‌ها به سرعت در حال انجام است.

یک مقام دیگر به رویترز گفته است که انتظار می‌رود سفارت‌ها تا اواسط ماه ژوئن با حضور سفرای جدید در بازگشایی شوند و منبع دیگری به این خبرگزاری گفت که روابط دیپلماتیک طی چند هفته آینده به طور کامل برقرار خواهد شد.

رویترز در گزارش خود اشاره کرده است که احیای این روابط دیپلماتیک در پی تلاش گسترده‌تر منطقه‌ای برای مصالحه صورت می‌گیرد که در پی آن ایران و عربستان سعودی نیز پس از سالها خصومت که به بی‌ثباتی در منطقه خلیج فارس و جنگ یمن دامن زده بود در مورد برقراری مجدد روابط توافق کردند.

از سوی دیگر چند کشور عربی از جمله عربستان سعودی و مصر، برای پایان دادن به انزوای یک دهه‌ای سوریه که پس از سرکوب اعتراضات در سال ۲۰۱۱ و آغاز جنگ داخلی تحریم شد اقدام کرده‌اند.

در یمن نیز حوثی‌ها و عربستان سعودی دوری از مذاکرات صلح را برگزار کرده و صدها زندانی را مبادله کردند.

در اواسط سال ۲۰۱۷ میلادی، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر روابط خود را با قطر با اتهام حمایت این کشور از تروریسم و نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران قطع کردند که دوحه این اتهامات را رد کرد.

در سال ۲۰۲۱، پس از توافقی برای پایان دادن به مناقشه به رهبری عربستان سعودی، ریاض و قاهره اولین سفرای خود در دوحه را منصوب کردند و بحرین نیز هفته گذشته اعلام کرد که روابط دیپلماتیک خود را احیا خواهد کرد.

تمامی کشورها به غیر از بحرین، در اوایل سال ۲۰۲۱، روابط تجاری و مسافرتی با قطر را احیا کردند. امارات متحده عربی گفته بود که برقراری روابط دیپلماتیک، «زمان‌بر» است.

روابط امارات متحده عربی و قطر سال گذشته از سر گرفته شد و رهبران دو کشور رو در رو ملاقات کردند.

این مقام اماراتی که نخواسته نامش فاش شود به رویترز گفت: «سیاست خارجی امارات بر ایجاد پل‌ها، همکاری اقتصادی و تنش‌زدایی منطقه‌ای متمرکز است.»

این مقام گفت که اواخر ماه گذشته مقامات قطری و اماراتی بر سر بازگرداندن روابط دیپلماتیک به توافق رسیدند و ابوظبی به دوحه اطلاع داد که فرستاده این کشور چه کسی خواهد بود.

به گفته این مقام، قطر هنوز این کار را انجام نداده است.

رویترز گزارش داده است که کارگران در دوحه در حال ایجاد پیاده‌روهای جدید در خارج از بخش کنسولی سفارت امارات هستند و درختان نخل در باغ آن کاشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG