لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

نخست وزیر اسرائيل وارد امارات شد؛ افزایش تحرکات دیپلماتیک همزمان با ادامه مذاکرات احیای برجام


نفتالی بنت
نفتالی بنت

نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه وارد امارات متحده عربی شد. به نوشته اسرائيل هیوم، او در پی ورود به امارات در بیانیه‌ای از استقبال «گرم» امارات تشکر کرد و گفت به دنبال تعمیق روابط میان دو کشور است. پیشتر نیز گزارش شد که هواپیمای او از آسمان عربستان نیز عبور کرد.

دفتر نخست وزیر اسرائيل نیز تصاویری لحظه ورود او به امارات و گفت‌وگوی او با وزیر خارجه امارات، شیخ عبدالله بن زاید، در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد.

آقای بنت صبح یکشنبه و پیش از ترک اسرائيل به کابینه خود گفت: «من امروز به امارات متحده عربی می‌روم. [این] اولین سفر یک نخست وزیر اسرائیل [به آن کشور است.]»

دفتر نخست وزیر اسرائيل اعلام کرد که وی روز دوشنبه با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی، که در عمل حاکم امارات است، دیدار می‌کند.

او بلند‌‌پایه‌ترین مقام اسرائيلی است که در پی رسمی شدن روابط دو کشور در سال گذشته میلادی، به امارات می‌رود.

سفر نخست وزیر اسرائیل در بحبوحه تشدید تنش‌های منطقه‌ای و در حالی انجام می‌شود که قدرت‌های جهانی تلاش دارند توافق هسته‌ای با ایران را احیا کنند.

اسرائیل ایجاد تشکیل یک سازوکار دفاعی مشترک با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را مطرح کرده است. آنها نیز در مورد فعالیت‌های ایران با اسرائيل نگرانی‌‌های مشترک دارند.

به نوشته رویترز، با این حال امارات متحده عربی که اخیرا تماس‌های خود با ایران را افزایش داده است دوشنبه گذشته یک مقام ارشد را به تهران فرستاد.

اسرائيل با احیای برجام مخالف است و خواستار افزایش تحریم‌ها علیه ایران است.

از سوی دیگر، نشریه اماراتی «نشنال» هفته گذشته به نقل از انور قرقاش، مشاور حاکم امارات در امور خارجی نوشت که او از افزایش تحریم‌ها علیه ایران در صورت شکست مذاکرات وین حمایت نمی‌کند.

انور قرقاش که اخیرا با علی باقری کنی در امارات دیدار داشت، گفته است هم اکنون به «میزان کافی» تحریم‌ وجود دارد. او در عین حال گفته است که امارات نسبت به برنامه هسته‌ای ایران نگرانی دارد.

XS
SM
MD
LG