لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۸

وزیر دفاع اسرائیل در مورد «توافق هسته‌ای بهتر» قدرت‌های جهانی با ایران ابراز امیدواری کرد


بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل در سفر به مراکش.
بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل در سفر به مراکش.

وزیر دفاع اسرائیل ابراز امیدواری کرد در جریان گفت‌وگوهای پیش روی قدرت‌های جهانی با ایران، یک «توافق هسته‌ای بهتر» حاصل شود، ولی در همین حال گفت اسرائیل توانایی‌های نظامی خود را تقویت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بنی گانتز روز پنجشنبه چهارم آذر و در پایان سفر دو روزه خود به مراکش گفت: «متعهد هستیم که درباره ایران روی متحدان خود تاثیر بگذاریم و گفت‌وگوی مستمر را دنبال کنیم.»

وی افزود: «دومین تعهد ما افزایش توان نظامی‌مان است، که در جای خودش بسیار مهم است.»

مذاکرات غیرمستقیم برای احیای توافق ۲۰۱۵، که بر اساس آن ایران موافقت کرد برنامه هسته‌ای خود را در ازای لغو تحریم‌های بین‌المللی محدود کند، قرار است پس از وقفه پنج ماهه، دوشنبه آینده در وین از سر گرفته شود.

اسرائیل مدت‌ها با این توافق، که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نیز یاد می‌شود، مخالف بوده است.

وزیر دفاع اسرائیل گفت: «توافق خوب چیزی است که ایرادهای توافق قبلی در حوزه توسعه هسته‌ای، سیستم‌های پرتاب موشکی، زمان دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای و آنچه ایران در منطقه انجام می‌دهد را رفع کند.»

بنی گانتز اضافه کرد: «حتی وقتی بسیار دشوار است، ما باید در جست‌وجوی صلح باشیم. ما باید همیشه قوی‌ترین و قدرتمندترین کشور منطقه باشیم.»

اسرائیل روز سه‌شنبه اعلام کرد که ایران پنج سال تا ساخت سلاح هسته‌ای فاصله دارد. به عقیده مقامات این کشور، مذاکرات بین‌المللی احیای برجام هیچ کمکی به کاهش سرعت دستیابی جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته‌ای نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG