لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۱

اسرائيل: ایران با سلاح هسته‌ای حداکثر ۵ سال فاصله دارد؛ بنت: به توافق احتمالی با ایران متعهد نیستیم


نفتالی بنت - آرشیو
نفتالی بنت - آرشیو

اسرائیل روز سه‌شنبه اعلام کرد ایران پنج سال تا ساخت سلاح هسته‌ای فاصله دارد. این کشور می‌گوید مذاکرات بین‌المللی احیای برجام که قرار است هفته آینده در وین از سر گرفته شود، هیچ کمکی به کاهش سرعت رسیدن ایران به بمب هسته‌ای نمی‌کند.

به گزارش رویترز، نخست وزیر اسرائيل گفت کشورش این حق را برای خود قائل است که برای محافظت از خود اقدام کند.

مذاکرات غیرمستقیم برای احیای توافق ۲۰۱۵ برجام، که بر اساس آن ایران موافقت کرد برنامه هسته‌ای خود را در ازای لغو تحریم‌های بین‌المللی محدود کند، قرار است پس از وقفه پنج ماهه، دوشنبه آینده در وین از سر گرفته شود.

اسرائیل مدت‌ها با توافق هسته‌ای برجام مخالف بوده است. اما دولت نفتالی بنت، نخست‌وزیر این کشور که از ژوئن قدرت را به دست گرفته است، پیشتر گفته بود که می‌تواند برای یک توافق جدید با محدودیت‌های شدیدتر آماده باشد.

اما او در سخنان روز سه‌شنبه خود که در یک مجمع امنیتی بیان شد، کمتر به اظهارات پیشین خود نزدیک بود.

نخست وزیر اسرائیل گفت ایران در «پیشرفته‌ترین مرحله» برنامه تسلیحات هسته‌ای قرار دارد. جمهوری اسلامی ایران تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را انکار می‌کند.

بنت در کنفرانسی که به میزبانی دانشگاه رایشمن در اورشلیم برگزار شد، گفت: «در هر حالتی، حتی اگر بازگشتی به یک توافق صورت گیرد، اسرائیل البته طرف آن توافق نیست و اسرائیل متعهد به آن توافق نخواهد بود.»

آویگدور لیبرمن، وزیر دارایی اسرائیل، نیز گفت: «با توافق یا بدون توافق، ایران یک کشور هسته‌ای خواهد بود و ظرف حداکثر پنج سال به سلاح هسته‌ای می‌یابد.»

اسرائيل مدت‌ها است استدلال می‌کند که توافق سال ۲۰۱۵ برجام برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب هسته‌ای بسیار ضعیف است.

اسرائیل همچنین شکایت دارد که این توافق هسته‌ای برای مهار برنامه موشکی ایران یا فعالیت‌های شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، کاری نمی‌کند.

  • گانتز: ایران از قشم و چابهار دست به حملات پهپادی می‌زند

از سوی دیگر بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، می‌گوید مکان دو پایگاه پهپادی ایران که به گفته او برای حملات علیه اهداف دریایی در ماه‌های اخیر مورد استفاده قرار گرفته، در چابهار و جزیره قشم است.

به گزارش رسانه‌های اسرائيلی، گانتز نیز در سخنرانی خود در دانشگاه رایشمن گفت: «من می‌خواهم به شما تاکید کنم که هواپیماهای بدون سرنشین یک سلاح دقیق هستند که می‌توانند به اهداف استراتژیک در سراسر جهان برسند.»

گانتز گفت: «اکثر حملات پهپادی که تاکنون دیده‌ایم از جنوب و جنوب شرق ایران علیه اهدافی در دریا بوده‌اند.»

ایران دست داشتن در حملات پهپادی علیه کشتی‌ها را انکار کرده است.

آمریکا می‌گوید دیپلماسی بهترین روش برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

XS
SM
MD
LG