لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۴

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: واشنگتن از نتیجه سفر گروسی به تهران «ناامید» است


ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا (آرشیو)
ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا (آرشیو)

خبرگزاری فرانسه شامگاه چهارشنبه ٣ آذر به نقل از یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گزارش داد که واشنگتن از نتیجه سفر رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تهران ناامید شده، اما آماده ازسرگیری مذاکرات در وین است.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال عدم همکاری ایران را «نشانه بدی» از جدی نبودن جمهوری اسلامی درباره رسیدن به یک «نتیجه موفقیت‌آمیز برای مذاکرات‌مان» دانسته است.

پیش از این، رابرت مالی، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران، گفته بود چنان چه جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هفته آینده برای احیای برجام و بازگشت به توافق هسته‌ای بخواهد وقت‌کشی کند، آمریکا «بیکار نمی‌نشیند» و واکنش نشان خواهد داد.

آقای مالی افزوده بود که واشنگتن آماده بازگشت به توافق و لغو تمامی تحریم‌های مغایر با آن است.

سه کشور اروپایی عضو برجام یا ای-٣ نیز با انتشار بیانیه‌ای در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ضمن ابراز نگرانی عمیق درباره «ارتقای دائمی و غیرقابل‌بازگشت توانایی‌های هسته‌ای» جمهوری اسلامی ایران و غیرقابل‌توجیه بودن غنی‌سازی ٢٠ درصدی و ۶۰ درصدی برای مصارف غیرنظامی، بازگشت سریع تهران و واشنگتن به تعهدات برجامی‌شان را همراستا با منافع امنیت جمعی تمامی طرف‌های برجام دانستند.

پیش از بیانیه کشورهای اروپایی عضو برجام، رافائل گروسی در اولین کنفرانس خبری پس از بازگشت از تهران گفته بود مذاکرات روز سه‌شنبه وی با مقامات ایرانی در تهران به رغم «تلاش‌های بسیار» به نتیجه مشخص نرسیدند، اما از این که با ایران به درک متقابلی برسد «ناامید» نمی‌شود.

دور هفتم گفت‌وگوهای ایران و قدرت‌های جهان بر سر برنامه هسته‌ای تهران و با هدف احیای برجام قرار است از روز دوشنبه ٨ آذر در وین از سر گرفته شود. دولت پرزیدنت بایدن هنوز «دیپلماسی» را بهترین گزینه برای رسیدگی به برنامه اتمی ایران می‌داند.

XS
SM
MD
LG