لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۹

رسانه‌های اسرائیل: حکومت ایران در ایجاد ناآرامی مسجد الاقصی نقش مستقیم دارد


خوراکیهای بسته بندی شده که گفته می شود توسط حکومت ایران تامین شده است. عکس از ییسرائل هیوم
خوراکیهای بسته بندی شده که گفته می شود توسط حکومت ایران تامین شده است. عکس از ییسرائل هیوم

روزنامه های اسرائیلی با استناد به منابع خبری عربی و فلسطینی، روز سه شنبه نوشتند که جمهوری اسلامی ایران در تشویق مسلمانان فلسطینی و اسرائیلی برای شرکت در تظاهرات اخیر علیه اقدامات امنیتی اسرائیل در اطراف حرم قدس شریف و مسجد الاقصی نقش مستقیم داشته است.

در گزارش ها آمده است که این کمک به ویژه به صورت تامین انواع بسته های غذایی و نوشابه و آب برای شرکت کنندگان در تظاهرات بوده است.

رسانه های اسرائیلی عکسی از بسته های خوراکی و برچسب آن ها انتشار داده اند که روی آن ها نوشته شده است: «سوفَ تُحَرَّر» (بزودی آزاد خواهی شد) و همچنین: «اَلقُدسُ لَنا» (اورشلیم مال ماست).

در زمینه این برجسب ها عکس مسجد "قبۀ الصُخره" (معروف به مسجد عمر) با ساخت شش گوش و گنبد طلای آن دیده می شود که حکومت اسلامی ایران آن را اشتباها مسجد الاقصی می داند.

روزنامه «ییسرائل هَیُوم» یا اسرائیل امروز در گزارش خود نوشت که این خبر مورد تائید رسانه های عربی و محافل فلسطینی نیز قرار گرفته که گفته اند موسسات غیرانتفاعی وابسته به سپاه پاسداران که به طور غیرعلنی در مناطق فلسزینی نشین فعالیت می کنند، تدارک دهنده توزیع خوراکی بوده اند.

به گفته آنان ایران در هفته های اخیر برای روشن نگاه داشتن آتش خشم و تظاهرات فلسطینی، «میلیون ها دلار» هزینه کرده است.

دولت ایران هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده است.

در ماه های گذشته نیز گروهی در صحن حرم قدس شریف فعالیت می کرد که از جوانان دختر و پسر فلسطینی تشکیل شده بود. در آن هنگام اعلام کرد که این جوانان در جریان توزیع خوراکی و نوشابه به فعالان خود پرچم جمهوری اسلامی را به اهتزاز درآورده و گفته های آیت الله علی خامنه ای را بازگو کرده اند.

سه هفته پیش، به دنبال حمله مسلحانه سه عرب اسرائیلی به ماموران انتظامی اسرائیل در صحن حرم شریف، دو مامور کشته شدند و هر سه مهاجم از پای درآمدند.

به دنبال این رویداد، اسرائیل اعلام کرد که برای جلوگیری از قاچاق اسلحه به داخل مساجد، دستگاه های فلزیاب در ورودی های هفتگانه نصب کرد ولی به دنبال تظاهرات اعتراضی گسترده که چند قربانی نیز گرفت، آن ها را برچید.

تنش پیرامون مسجد الاقصی، گرچه کمی کاهش یافته، هنوز به طور کامل پایان نگرفته و مقامات امنیتی ابراز نگرانی می کنند که آتش آشوب ممکن است هر روز از نو شعله ور شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG