لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

مقامات اسرائیلی: مذاکرات آتش‌بس شکست نخورده است، تلاش‌ برای توافق در کنار عملیات نظامی ادامه دارد


گذرگاه رفح در مرز غزه و مصر. آرشیو
گذرگاه رفح در مرز غزه و مصر. آرشیو

مقامات اسرائیلی روز شنبه ۲۲ اردیبهشت، به سایت خبری اسرائیلی «وای‌نت» گفتند: مذاکرات آتش‌بس با هدف آزادی گروگان‌ها به طور کامل شکست نخورده است و تلاش ها برای دستیابی به توافق، در کنار عملیات نظامی در نوار غزه ادامه دارد.

به گفته آنها، «در صورت دریافت پاسخ‌هایی از سوی حماس که بتواند پایه‌ای برای مذاکرات باشد، گفتگوهای غیرمستقیم از سر گرفته می‌شود.»

در همین حال، خبرگزاری رویترز روز شنبه به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که دولت جو بایدن تلاش می‌کند مذاکرات اسرائیل و گروه حماس «حتی به صورت مجازی» از سر گرفته شود.

حماس تحت حمایت جمهوری اسلامی روز جمعه ۲۱ اردیبهشت، اعلام کرد که با دیگر جناح‌های فلسطینی در مورد استراتژی خود برای ادامه مذاکره در مورد توقف جنگ مشورت خواهد کرد.

مذاکرات آتش‌بس و آزادی گروگان‌هایی که هنوز در اسارت حماس هستند، روز پنجشنبه بیستم اردیبهشت، بدون توافق در قاهره، پایتخت مصر، پایان یافت. اسرائیل گفت پیشنهاد میانجی‌گران قطری و مصری شامل مواردی است که نمی‌تواند بپذیرد.

به گزارش رویترز، کاخ سفید توقف مذاکرات را که ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، به میانجیگری آن کمک می‌کرد، «عمیقاً تأسف‌انگیز» خواند، اما گفت که ایالات متحده معتقد است که این اختلاف‌ها قابل حل هستند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفت: «به سختی کار می‌کنیم تا هر دو طرف را درگیر ادامه بحث، حتی به صورت مجازی، نگه داریم.»

به رغم فشارهای شدید ایالات متحده، اسرائیل گفته است که به حمله به شهر رفح در جنوب غزه ادامه خواهد داد.

تانک‌های اسرائیلی روز جمعه جاده اصلی را که بخش‌های شرقی و غربی رفح را تقسیم می‌کند، تصرف کردند. به این ترتیب، ارتش اسرائیل عملاً سمت شرقی رفح را محاصره کرده است و این موضوع باعث شده است که واشینگتن ارسال برخی کمک‌های نظامی به متحد خود را متوقف کند.

کاخ سفید گفت که از نزدیک عملیات اسرائیل را «با نگرانی» زیر نظر دارد، اما به نظر می‌رسد که این عملیات در اطراف گذرگاه رفح متمرکز است و نشان دهنده تهاجمی گسترده نیست.

جان کربی گفت: بار دیگر از اسرائیلی‌ها می‌خواهیم که فوراً این گذرگاه را به روی کمک‌های بشردوستانه باز کنند.

XS
SM
MD
LG