لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۸

اسرائیل ۸۰۰ ورودی تونل‌های حماس در زیر غزه را کشف کرده است


ارتش اسرائیل روز یکشنبه، ۱۲ آذر، گفت که از زمان آغاز عملیات زمینی در نوار غزه در ۵ آبان، هشتصد دهانه چاه منتهی به شبکه گسترده زیرزمینی تونل‌ها و سنگرهای حماس را کشف کرده و بیش از نیمی از آنها را نابود کرده است.

به گزارش رویترز، گروه اسلامگرای فلسطینی حماس پیش از جنگ هشت هفته‌ای در نوار غزه گفته بود که صدها کیلومتر تونل شبکه‌ای که از نظر اندازه با سیستم متروی نیویورک قابل مقایسه است برای محافظت و دسترسی به پایگاه‌های عملیاتی خود دارد.

تونل‌های حماس یکی از اهداف اصلی حملات هوایی اسرائیل بوده که آنها را با بمب‌های سنگرشکن هدف قرار داده‌ است و مهندسان ارتش از ربات‌های نقشه‌برداری و ژل انفجاری برای ورود به گذرگاه‌ها استفاده کرده‌اند.

ارتش در بیانیه‌ای گفت: «دهانه‌های ورودی تونل‌ها در مناطق غیرنظامی و اکثراً در نزدیکی یا داخل ساختمان‌ها و سازه‌های غیرنظامی مانند مدارس، مهدکودک‌ها، مساجد و زمین‌های بازی قرار دارند.»

این بیانیه که مجموعه عملیات‌ موسوم به ضد تونل را تشریح می‌کند، به دنبال گزارش‌های تقریباً روزانه ارتش اسرائیل در رسانه‌ها منتشر شد که در باره کشف چاه‌های ورودی به شبکه تونل‌های حماس به روز‌رسانی می‌کند.

به گفته ارتش اسرائیل از حدود هشتصد چاه ورودی کشف شده، پانصد چاه با استفاده از روش‌های عملیاتی مختلف، از جمله با انفجار منهدم شده است. این سازمان افزود که کیلومترها از مسیرهای اصلی تونل‌ها نیز تخریب شده است.

ست فرنتزمن، روزنامه‌نگار و مدیر اجرایی «مرکز گزارش و تحلیل خاورمیانه»، در یادداشتی که سال گذشته در نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» منتشر شد گفت شبکه تونل‌های زیرزمینی حماس بیش از ۱۰۰ کیلومتر از نوار غزه را به هم متصل می‌کند و این در حالی است که نوار غزه تنها ۴۱ کیلومتر طول و بین ۶ تا ۱۲ کیلومتر عرض دارد.

ارتش اسرائیل پس از کشف یک تونل ۵۵ متری در اواخر آبان اعلام کرده بود که «یافته‌ها به وضوح نشان می‌دهد که ساختمان‌های متعدد در مجموعه بیمارستان شفا توسط حماس به عنوان پوششی برای تونل‌ها و فعالیت‌های تروریستی استفاده می‌شد و همچنین نشان می‌دهد سازمان تروریستی حماس از ساکنان نوار غزه به عنوان سپر انسانی برای فعالیت‌های تروریستی خود استفاده می‌کند.»

به گفته ارتش اسرائیل، علاوه بر کشف تجهیزات تونل‌زنی حماس در داخل این بیمارستان، یک خودروی بمب‌گذاری‌شده حاوی مقادیر زیادی سلاح و مهمات را که برای حمله تروریستی ۱۵ مهر آماده شده بود نیز پیدا کردند.

گروه‌های حماس و جهاد اسلامی که توسط بسیاری از کشورها از جمله آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا به عنوان سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی شده‌اند، در حملات ۱۵ مهر به اسرائیل دستکم ۱۲۰۰ نفر اکثراً غیرنظامی را کشتند و با هجوم به مناطق جنوبی اسرائیل ۲۴۱ نفر را گروگان گرفتند

XS
SM
MD
LG