لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

بیمارستان‌ها و زمین‌های بازی کودکان سپر انسانی حماس؛ اسرائیل شواهد استفاده حماس از زیرساخت‌های غیرنظامی را منتشر کرد


سخنگوی ارتش اسرائیل، روز یکشنبه در یک نشست خبری اسناد و تصاویری از مقر و تجهیزات نیروهای حماس در اطراف و داخل بیمارستانها، مدارس و مکانهای بازی کودکان نشان داد و گفت این اماکن توسط حماس به عنوان سپری در برابر پاسخ اسرائیل به موشک پرانی‌هایش استفاده می‌شود.

به گزارش سی‌ان‌ان دانیل هاگاری با ارائه تصاویر هوایی از بیمارستان اندونزی در شمال غزه، نقاطی را به عنوان راکت‌انداز در اطراف این بیمارستان نشان داد و گفت: «این راکت‌اندازها فقط ۷۵ متر، یا نهایتا ۸۰ متر تا بیمارستان فاصله دارند و شناسایی سکوی پرتاب ثابت می‌کند که نیروهای حماس راکت‌ها را از اینجا پرتاب می‌کنند.»

او همچنین با نمایش تصاویر هوایی از دریچه تونلی در بیمارستان شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی اضافه کرد: «این تونل برای انتقال زیرساخت‌های تروریستی به بیمارستان قطر استفاده می‌شده ضمن آن که تروریست‌ها از داخل بیمارستان هم به سربازان ما شلیک می‌کنند.»

اوایل یکشنبه نیز ارتش اسرائیل اعلام کرد که «گودال های پرتاب» و «پرتابگرهای موشکی» را در یک زمین بازی کودکان در نوار غزه شناسایی کرده است. ارتش اسرائیل برای اثبات این گفته خود ویدئویی را نشان داد که در آن چهار سایت پرتاب موشک به فاصله پنج متری از محوطه بازی و استخر مخصوص کودکان قرار گرفته است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان همچنین گزارش داد که مقامات فلسطینی، ادعاهای ارتش اسرائیل را رد کرده و گفته‌اند که هدف اسرائیل، با طرح این «دروغها» ایجاد بهانه برای هدف قرار دادن بیمارستان‌ها و مشروعیت بخشیدن به برنامه‌ها و اقدامات بعدی است.

روز ۲۵ مهر در پی وقوع یک انفجار در بیمارستان الاهلی در غزه، مقامات حماس اسرائیل را به «نسل‌کشی» و حمله به این بیمارستان متهم کردند و مدعی شدند که بیش از ۵۰۰ نفر در این حملات کشته شدند.

ارتش اسرائیل هرگونه دخالت در انفجار این بیمارستان را رد کرد.

یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا که نخواست نامش فاش شود، روز سه‌شنبه ۲ آبان به خبرنگاران گفت ایالات متحده به شواهد محکمی دست یافته که نشان می‌دهد اسرائیل مسئول انفجار بیمارستان غزه نبوده است.

یک مقام ارشد اطلاعاتی اتحادیه اروپا هم گفت شمار کشته‌شدگان انفجار در بیمارستان الاهلی غزه بین ۱۰ تا ۵۰ نفر بوده و اسرائیل نقشی در آن نداشته است.

XS
SM
MD
LG