لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۰

دیدگاه | اسرائیل چگونه تونل‌های زیرزمینی حماس در نوار غزه را هدف قرار داد


Anti-Israel rally in in the southern Gaza Strip
Anti-Israel rally in in the southern Gaza Strip

ست فرنتزمن، روزنامه‌نگار و مدیر اجرایی «مرکز گزارش و تحلیل خاورمیانه»، در یادداشتی برای نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» به موضوع رویکرد اسرائیل در هدف قرار دادن حماس پرداخته است.

آقای فرنتزمن در این یادداشت می‌نویسد، اسرائیل طی یازده روز جنگ در اواسط ماه مه با استفاده از حملات هوایی دقیق سعی در آسیب رساندن به زیرساخت‌های حماس در غزه داشت؛ اما هدف اصلی، تونل‌های زیرزمینی استراتژیک و زیرساخت‌های آن بود که به نیروهای حماس اجازه می‌دهد انبوهی از موشک‌هایی را که برای هدف قرار دادن اسرائیل استفاده می‌کنند از آن طریق جا به جا کنند.

او در این یادداشت با استناد به گفته‌های یک مأمور نیروهای دفاعی اسرائیل، که به دلایل امنیتی نامش فاش نشده است، یک عملیات منحصر به فرد را علیه آن چه اسرائیل «مترو» در غزه می خواند، شرح داده است. این عملیات در واقع هدف قرار دادن مجموعه ای از تونل های زیرزمینی است که بیش از ۱۰۰ کیلومتر از نوار غزه را به هم متصل می کند و این در حالی است که نوار غزه تنها ۴۱ کیلومتر طول و بین ۶ تا ۱۲ کیلومتر عرض دارد. به گفته آقای فرنتزمن، این نشان می‌دهد سیستم تونل‌های زیرزمینی نه تنها گسترده است بلکه مناطقی را زیر ساختمان‌های غیرنظامی به هم متصل می‌کند.

این مأمور نیروهای دفاع اسرائیل در گفتگو با ست فرنتزمن می‌گوید روش ساخت مترو این است که آنها لجستیک لازم را دارند و از این طریق کل مترو را می‌سازند.

او توضیح داده است که اسرائیل معمولاً با هدف قرار دادن مناطقی که در امتداد خیابان‌ها یا سایر مناطق باز قرار دارند، به سیستم زیرزمینی حمله می‌کند تا خانه‌های مسکونی خراب نشوند.

کارزار اصلی علیه سیستم مترو از چهاردهم ماه مه آغاز شد و ۱۶۰ هواپیما، در یک عملیات هوایی شبانه ۱۵۰ هدف را پیدا کردند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG