لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

بمباران ۱۵۰ تونل در غزه؛ اسرائیل: دو فرمانده حماس کشته شدند


بمباران غزه از سوی ارتش اسرائیل
بمباران غزه از سوی ارتش اسرائیل

ارتش اسرائیل می گوید که همزمان با ادامه عملیات زمینی در غزه، دو فرمانده گروه شبه نظامی حماس را در غزه کشته است. ارتش اسراییل همچنین اعلام کرد که در جریان حمله به غزه در شبانه روز گذشته، ۱۵۰ تونل حماس را هدف قرار داده است.

به گزارش آرش سیگارچی، خبرنگار اعزامی صدای آمریکا، ارتش اسرائیل با همکاری «شین بت»، «عصام ابو رکبه»، رئیس تشکیلات هوایی حماس، را با استفاده از جت های جنگنده به قتل رسانده است.

بر اساس این گزارش، او از جمله مسئول عملیات پهپادها، شناسایی هوایی، پاراگلایدرها و پدافند هوایی حماس بود.

به گفته آرش سیگارچی، این فرمانده حماس با توجه به سمتش در عملیات کشتار شهرک نشینان در جنوب اسرائیل در روز ۱۵ مهر دست داشته است.

در این ارتباط، به گفته ارتش اسرائیل، ابو رکبه در برنامه ریزی این حمله شرکت کرده بود و «تروریست هایی را که با پاراگلایدرها به اسرائیل نفوذ کرده بودند، هدایت می کرد.»

در حمله روز ۱۵ مهر حماس به اسرائیل، بیش از ۱۴۰۰ تن که اکثر آنها غیر نظامی بودند، به دست شبه نظامیان این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی کشته شدند.

همچنین به نوشته «تایمز آف اسرائیل»، ارتش این کشور اعلام کرد که راتب ابوصاحبان، فرمانده نیروی دریایی حماس در تیپ شهر غزه را در یک حمله هوایی شبانه کشته‌ است.

خبرنگار اعزامی صدای آمریکا همچنین خبر داد که واحدهای دریایی اسرائیل در طول شب گذشته به اهداف مورد استفاده حماس، از جمله پست های دیده بانی، مواضع پرتاب ضد تانک و تاسیسات نظامی حمله و به نیروی زمینی در از بین بردن مواضع این گروه کمک کردند.

ارتش اسرائیل از ابتدای جنگ علیه حماس، تعدادی از فرماندهان و اعضای ارشد این گروه را کشته و به زیرساخت های تروریستی آن آسیب زیادی وارد کرده است.

همچنین به گزارش شبکه خبری «سی ان ان»، ارتش اسرائیل اعلام کرد که در جریان حمله به غزه در شبانه روز گذشته، ۱۵۰ هدف زیرزمینی را هدف قرار داده است. اشاره ارتش اسرائیل به تونل های حفر شده از سوی حماس بوده است.

عملیات زمینی و هوایی ارتش اسرائیل در شرایطی ادامه دارد که مجمع عمومی سازمان ملل متحد در قطعنامه ای غیر الزام آور خواستار آتش بس فوری در غزه شد.

اسرائیل این قطعنامه را رد کرده است.

در این حال، سازمان پزشکان بدون مرز از اوضاع در غزه به شدت ابراز نگرانی کرد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، هم در شبکه پیام رسان ایکس نوشت: «درخواست خود برای برقراری آتش بس بشردوستانه در خاورمیانه، آزادی بی قید و شرط همه گروگان ها و تحویل کمک های بشر دوستانه تدارکات نجات دهنده را تکرار می کنم.»

وزارت بهداشت گروه حماس که کنترل غزه را در دست دارد، می گوید بیش از ۷۳۰۰ تن که اکثرا غیر نظامی هستند، در جریان حملات سه هفته گذشته اسراییل کشته شده اند.

اسرائیل در مقابل حماس را متهم می کند که از غیر نظامیان به عنوان سپرانسانی استفاده می کند.

XS
SM
MD
LG