لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۵

کشته شدن حدود ۴۰ تن در حمله به یک مدرسه‌ در غزه؛ اسرائیل: محل عملیات حماس و جهاد اسلامی بود


مدرسه الساردی. نصیرات. ۱۷ خرداد.
مدرسه الساردی. نصیرات. ۱۷ خرداد.

آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک (آنروا) گزارش داد که در حمله بامداد پنجشنبه ۱۷ خرداد، به مدرسه‌ای که پناهگاه آوارگان فلسطینی در مرکز غزه بود، حدود ۴۰ تن کشته شدند. در این حال، ارتش اسرائیل گفت که شبه‌نظامیان گروه حماس و جهاد اسلامی در داخل این مدرسه عملیات نظامی انجام می‌دادند.

حمله نیروهای اسرائیلی، مدرسه «الساردی» در «نصیرات» در مرکز غزه را هدف قرار داد که توسط «آنروا» اداره می‌شود.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که ارتش این کشور از تلفات غیرنظامیان در این حمله بی خبر است و افزود که اطلاعات نشان می‌دهد که شبه‌نظامیان از این مدرسه برای سازماندهی برخی از حملات در ۱۵ مهر سال گذشته استفاده کرده بودند و دست‌کم ۲۰ شبه‌نظامی در زمان حمله از آن به عنوان «مرکز عملیاتی» برای حمله به سربازان اسرائیلی استفاده می‌کردند.

ارتش اسرائیل تاکید کرد که اقداماتی را قبل از حمله «برای کاهش خطر آسیب‌رساندن به غیرنظامیان، از جمله تجسس هوایی و جمع‌آوری اطلاعات» انجام داده بود.

نشریه «تایمز اسرائیل» به نقل از ارتش این کشور گفت که بین ۲۰ تا ۳۰ تن از اعضای حماس و جهاد اسلامی از این مدرسه تحت مدیریت «آنروا» استفاده می‌کردند.

به گفته ارتش اسرائیل، «تروریست‌های حماس همراه با اعضای گروه تروریستی جهاد اسلامی فلسطین «حملات تروریستی را از این مدرسه هدایت می‌کردند و این مکان غیرنظامی مخفی‌گاه آن ها بود.»

حماس و جهاد اسلامی از گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی در خاورمیانه هستند.

به نوشته «تایمز اسرائیل»، ارتش این کشور، «تروریست‌ها را در سه کلاس درس و جدا از منطقه‌ای که غیرنظامیان در آن پناه گرفته بودند، هدف قرار داد.»

این نشریه اشاره کرد که «حمله دو بار به تعویق افتاده بود زیرا ارتش تاکید داشت که عملیات با تنظیم دقیق برنامه برای جلوگیری از آسیب‌رساندن به غیرنظامیان انجام شود.»

اسرائیل بارها حماس را متهم کرده است که از مدارس، دفاتر سازمان ملل و دیگر زیرساخت‌های غیرنظامی در غزه، از جمله مکان‌هایی که غیرنظامیان در آن پناه گرفته‌اند، برای فعالیت‌های تروریستی استفاده می‌کند. اسرائیل همچنین حماس را به استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی متهم کرده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید: «این حمله تروریست‌هایی را که برای انجام حملات تروریستی و پیشبرد طرح‌های تروریستی قریب‌الوقوع علیه نیروهای ما برنامه‌ریزی کرده بودند، از بین برد.»

اسرائیل عملیات همه جانبه خود را در غزه پس از حمله ۱۵ مهر سال گذشته حماس به اسرائیل آغاز کرد که در آن شبه‌نظامیان تحت حمایت حکومت ایران حدود ۱۲۰۰ تن را کشتند و بیش از ۲۵۰ تن را گروگان گرفتند.

بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن و اسرائیل گروه حماس را سازمان تروریستی معرفی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG