لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۱

ایران خواستار «تحرک بین‌المللی» در ارسال کمک به مردم غزه شد


محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران

وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ خواستار «بسیج همه امکانات برای ارسال کمک‌های انساندوستانه» به نوار غزه شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمدجواد ظریف روز چهارشنبه در گفتگویی تلفنی با پیتر مائور گفت «به دلیل محاصره غزه، امکان ارسال کمک‌های انساندوستانه به آن منطقه سخت است و ضرورت دارد تحرک بین‌المللی برای ارسال کمک‌های غذایی و دارویی به غزه تشدید شود.»

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز روز دوشنبه در تماسی تلفنی با رجب طیب اردوغان بر «ضرورت تلاش فوری» و همکاری کشورهای اسلامی برای «کمک مؤثر» به مردم غزه تاکید کرد و گفت اگر قاهره زمینه همکاری و کالارسانی را فراهم کند، تهران و آنکارا می‌توانند برای جمع‌آوری و ارسال کمک‌های انساندوستانه به مردم غزه برنامه‌ریزی کنند.

مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه، روز پنجشنبه هفته گذشته، از ارسال اولین محموله کمک‌های غذایی و دارویی ایران به مصر جهت انتقال به غزه خبر داده بود، اما به گفته مقام‌های ایرانی این محموله همچنان در انتظار اجازه انتقال به غزه از طریق گذرگاه رفح در مرز مصر و نوار غزه است.

حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر خارجه در گفتگو با خبرگزاری فارس، «تأخیر طولانی» مصر در صدور مجوز پرواز برای هواپیمای حامل کمک‌های غذایی و دارویی ایران به غزه از طریق آن کشور را «غیرقابل قبول» خواند و از قاهره خواست به روند صدور مجوز سرعت بخشد.

معاون وزیر خارجه ایران با اشاره به این که اولین گروه مجروحان غزه در انتظار ورود پرواز امدادی ایران به مصر و انتقال به تهران برای درمان هستند، گفت «فهرست مجروحان فلسطینی آماده انتقال به ایران از چند روز گذشته در اختیار وزارت خارجه مصر و دفتر حفاظت منافع آن کشور در تهران قرار گرفته، اما تاکنون مجوز پرواز صادر نشده است.»

XS
SM
MD
LG