لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

اسرائیل مراکز حماس در غزه را بمباران کرد


ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه عملیات نظامی خود در نوار غزه را شدت بخشید و مراکز نمادین گروه حماس را هدف حملات خود قرار داد که در یکی از حملات، تانک‌های اسرائیلی در یکی از سنگین‌ترین حملاتی که در منطقه انجام داده‌اند، تنها نیروگاه برق نوار غزه را گلوله‌باران کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در حملات روز سه‌شنبه، جنگنده‌های ارتش اسرائیل ده‌ها عملیات مختلف را انجام دادند و محل سکونت اسماعیل هنیه رهبر حماس، ساختمان تلویزیون الاقصی، متعلق به حماس و نیز مسجد اصلی شهر غزه و چند مرکز دولتی را مورد هدف قرار دادند و آنها را تخریب کردند.

دود ناشی از انفجارهایی که در اثر این حملات رخ داد، آسمان غزه را به رنگ نارنجی در آورد، بطوری که در بامداد سه‌شنبه، در حالی که درگیری‌ها وارد چهارمین هفته خود شد، ابری از دود سراسر آسمان غزه را فرا گرفته بود و ستونی از دود غلیظ و سیاه رنگ ناشی از انفجار مخازن سوخت نیروگاه برق غزه نیز مشاهده می‌شد.

به گزارش آسوشیتدپرس عملیات گسترده ارتش اسرائیل اندکی پس از آن آغاز شد که بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه نسبت به عملیات طولانی‌مدت نظامی اسرائیل علیه حماس هشدار داد. مشخص نیست که آیا منظور آن است که اسرائیل قصد دارد اهدافی فراتر از آنچه پیشتر اعلام کرده بود را دنبال کند یا خیر.

اسرائیل قبلاً گفته بود تا نابودی کامل توانایی پرتاب راکت توسط حماس و نیز تخریب همه تونل‌های زیرزمینی آن گروه که در امتداد مرزهای مشترک با اسرائیل ساخته شده است، به عملیات نظامی خود ادامه خواهد داد.

اسماعیل هنیه، که منزل او در اثر حمله نیروهای اسرائیلی در سحرگاه امروز به تلی از خاک تبدیل شده است، در بیانیه‌ای گفت «تخریب یک مشت سنگ و آجر، در عزم ما خللی وارد نخواهد کرد.» در اثر حمله به خانه هنیه، کسی کشته نشد.

از زمان آغاز درگیری‌ها، نیروهای اسرائیلی خانه‌های برخی از رهبران حماس را هدف حملات خود قرار داده‌اند، اما از کشته شدن کسی تاکنون گزارشی منتشر نشده است و به نظر می‌رسد که اعضای ارشد حماس احتمالاً در نقاط دیگری پنهان شده باشند.

سخنگوی شرکت توزیع برق غزه، در باره میزان آسیب وارد شده به نیروگاه برق آن شهر گفت ماه‌ها طول می‌کشد که خرابی‌ها جبران و خسارات وارد آمده ترمیم شوند. از میزان تلفات احتمالی ناشی از آن حمله در میان کارکنان نیروگاه گزارشی ارسال نشده است.

پیش از این حمله نیز، به دلیل آسیب‌هایی که در اثر حملات روزهای گذشته به شبکه انتقال برق وارد آمده بود، مردم شهر غزه تنها ۳ ساعت در روز برق داشتند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد شب گذشته در بیانیه‌ای از نگرانی بان کی مون از شنیدن خبر پخش اعلامیه‌هایی که از آسمان شمال شهر غزه توسط نیروی هوایی اسرائیل پخش شد و در آن از ده‌ها هزار نفر از ساکنین آن مناطق خواسته شد تا خانه‌های خود را ترک و شهر را تخلیه نمایند، خبر داد.

در این بیانیه آمده است اگر چنین خبری صحت داشته باشد، به معنای آن خواهد بود که پیامدهای مخربی در انتظار غیرنظامیان تحت محاصره در آن مناطق خواهد بود، که در روزهای اخیر شرایط سختی را تحمل کرده‌اند.

دفاتر سازمان ملل در منطقه از امکانات کافی برخوردار نیستند که بتوانند پاسخگوی چنان وضعیتی باشند و کمک‌ها و خدمات لازم را به سیل مردم مستأصل ارائه نمایند.

در ادامه دبیر کل سازمان ملل متحد از طرفین خواست که از هراقدامی که درگیری‌ها را تشدید کند، پرهیز کنند.

این در حالیست که رهبر ایران روز سه شنبه در نماز عید فطر از همه مسلمانان خواست که با ارسال سلاح و امکانات، حماس را تجهیز کنند. او در بخش دیگری از سخنان خود گفت که حامیان اسرائیل می خواهند آتش بس را به مردم غزه تحمیل کنند تا اسرائیل نجات پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نقل از مسئولان صلیب سرخ، در اثر حملات روز سه‌شنبه تاکنون ۲۶ نفر کشته شده‌اند.

از آغاز جنگ در غزه، بیش از ۱،۱۰۰ فلسطینی که بیشتر آنها غیرنظامی بودند تاکنون جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۶،۵۰۰ نفر نیز مجروح شده‌اند. بر اساس برآورد سازمان ملل متحد حدود ۷۵ درصد قربانیان از غیرنظامیان بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG