لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

سالیوان: آمریکا در مورد عملیات غزه سوالات «دشواری» از اسرائيل می‌پرسد


جیک سالیوان - آرشیو
جیک سالیوان - آرشیو

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه اختلافات بین ایالات متحده و اسرائیل بر سر حمله نظامی به غزه را تایید نکرد، اما گفت که واشنگتن با متحد خود شفاف صبحت می‌کند.

سالیوان به مجری برنامه شبکه سی‌بی‌اسی گفت: «ما طرفدار کشتار مردم بیگناه، چه فلسطینی، چه اسرائیلی یا غیره نیستیم.»

از زمان حملات هوایی اسرائیل به غزه،‌ آمریکا با انتقادات بیشتری بر سر اقدامات اسرائيل مواجه شده است.

اسرائيل در پاسخ به حملات «وحشیانه» و غافلگیرکننده حماس که حدود ۱۴۰۰ کشته در داخل اسرائيل برجای گذاشت، به مواضع حماس در غزه حمله می‌کند. پیش از حمله پیکارجویان حماس، بسیاری در اسرائيل فکر می‌کردند که این گروه حاکم بر غزه به جای خصومت با اورشلیم ممکن است بخواهد برای بهبود زندگی مردم غزه، به دنبال یک توافق باشد.

رویترز می‌گوید نیروهای اسرائیلی در حال گسترش عملیات زمینی در غزه هستند در حالی که هواپیماهای جنگنده آنها به صدها هدف دیگر حماس در روز یکشنبه حمله کردند.

ارتش اسرائيل روز یکشنبه گفت شمار دیگری از پیکارجویان حماس را کشت.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، مرحله دوم جنگ را اعلام کرده است. حدود سه هفته از جنگ اسرائیل و حماس می‌گذرد.

سالیوان به شبکه سی‌بی‌اس گفت: «ایالات متحده و اسرائیل درباره مسائل دشوار، کمک‌های بشردوستانه، فرق گذاشتن بین تروریست‌ها و غیرنظامیان بی‌گناه و اینکه اسرائیل چگونه عملیات نظامی خود را ارزیابی می‌کند، گفت‌وگو می‌کنند.»

سالیوان گفت: «ما روشن صحبت می‌کنیم، مستقیم صحبت می‌کنیم، دیدگاه‌های خود را به اشتراک می‌گذاریم و به شیوه‌ای بی‌پرده به اشتراک می‌گذاریم و به این کار ادامه خواهیم داد.»

او گفت ایالات متحده «اصول» خود را «به طور کامل روشن» می‌گوید، «از جمله مقدس بودن زندگی انسان‌های بی‌گناه» و توصیه‌های خود را «در خلوت» به اسرائیل می‌گوید.

مقامات نوار غزه که در کنترل حماس است می‌گویند که ۸۰۰۵ فلسطینی - از جمله ۳۳۲۴ کودک - در عملیات اسرائیل برای از بین بردن شبه نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن گروه شبه‌نظامی حماس را که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG