لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

ارتش اسرائیل به پناهجویان سوری هشدار داد از مرزهای جولان دور شوند


یک افسر ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه با بلندگو به زبان عربی به پناهجویان سوری هشدار داد، قبل از آن که اتفاق بدی بیافتد برگردید.
یک افسر ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه با بلندگو به زبان عربی به پناهجویان سوری هشدار داد، قبل از آن که اتفاق بدی بیافتد برگردید.

با سرازیر شدن سیل پناهجویان سوری به سمت حریم اسرائیل در بلندی‌های جولان، از ترس حملات نیروهای دولتی سوریه و متحدان آنها در مناطق جنوب غربی، ارتش اسرائیل به آنها هشدار داد که تا اتفاق بدی نیفتاده است آنجا را ترک کنند.

در پی تشدید حملات ارتش سوریه علیه مناطق تحت کنترل مخالفان بشار اسد در نزدیکی مرزهای اردن و اسرائیل، ده‌ها هزار تن از ساکنان آن مناطق در یک ماه گذشته در امتداد اراضی تحت اشغال اسرائیل در بلندی‌های جولان مستقر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از افسران ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه از آن طرف حفاظ‌های مرزی با بلندگو به زبان عربی به پناهجویان هشدار داد، «پیش از آن که اتفاق بدی بیافتد برگردید. اگر از ما می‌خواهید کمکتان کنیم، برگردید.»

نیروهای دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، با پشتیبانی هوایی روسیه، عملیات بازپس گیری بخش‌هایی از استان درعا و مناطق نزدیک قنیطره، هم‌مرز با اراضی تحت کنترل اسرائیل در جولان، را از روز ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) آغاز کردند.

از این مناطق با عنوان آخرین پایگاه‌های عمده مخالفان دمشق یاد می‌شود.

با افزایش سریع شمار آوارگان سوری به بیش از ۳۲۰ هزار نفر، سازمان ملل متحد از اردن خواست مرزهای خود را به روی این پناهجویان باز کند. اردن و اسرائیل پیشتر گفته‌اند که اجازه عبور از مرزهای خود را به پناهجویان نخواهند داد.

اردن، از آغاز جنگ داخلی هفت ساله سوریه تا کنون، حدود ۶۵۰ هزار پناهجوی سوری را پذیرفته‌ است. اسرائیل هم از پیشروی نیروهای دولتی سوریه و متحدان آنها، به ویژه ایرانی‌ها، به سمت مرزهای خود ابراز نگرانی کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG